RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

PiS ma nowy projekt ws. głosowania korespondencyjnego

Marszałek ma mieć prawo zmiany terminu wyborów zgodnie z kalendarzem konstytucji (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie nowy projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku – dowiedziała się PAP we władzach Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek będzie miał prawo zmienić termin wyborów zgodnie z kalendarzem konstytucji. Przed południem nie udało się wprowadzić do porządku obrad Sejmu zgłoszonego przed tygodniem podobnego projektu.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich? PiS złożył projekt

Klub PiS złożył we wtorek projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Projekt ma...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Sejm ma się zająć projektem o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych w 2020 roku, jeszcze w poniedziałek. Posiedzenie ma zostać wznowione o godzinie 18.30.

Projekt zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta, określonym w konstytucji.

Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.

100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.

Wcześniej tego dnia Sejm nie zgodził się, aby wprowadzić do porządku obrad poprzedni projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Projekt ten dotyczył wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, a zgłoszona do niego autopoprawka zakładała, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. ma być to jedyny sposób oddania głosu.

Za włączeniem projektu do porządku obrad opowiedziało się: 228 posłów, przeciw było również 228, wstrzymało się 3. Wniosek o włączenie projektu do porządku obrad nie uzyskał więc większości. Wszyscy, którzy głosowali „za” to posłowie klubu PiS. Wśród głosujących „przeciw” byli posłowie klubów opozycyjnych oraz 3 posłów z klubu PiS: Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij z Porozumienia oraz Grzegorz Puda z PiS.

źródło:

Zobacz więcej