RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jednorazowe i wielokrotnego użytku. Które torby na zakupy są bezpieczniejsze?

Eksperci zalecają torby jednorazowe w czasie pandemii (fot. Shutterstock/ Emilija Miljkovic)

Eksperci ostrzegają przed torbami wielorazowego użytku w czasie pandemii. Wbrew ekologicznym trendom ostatnich lat torby jednorazowe okazują się być o wiele bezpieczniejsze. Zwłaszcza w czasach ogólnoświatowej pandemii.

Producenci tworzyw sztucznych apelują o kupowanie żywności szczelnie opakowanej

„W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia należy zaopatrywać się w produkty gwarantujące bezpieczeństwo. W przypadku żywności taką...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Stojąc w kolejkach do sklepów ekologicznie świadomi klienci zadają sobie dziś pytanie: czy bezpiecznie jest używać przyjaznych środowisku toreb wielokrotnego użytku? Specjaliści zgodni są co do tego, że w dobie globalnej epidemii, która codziennie zbiera śmiertelne żniwo, kwestią priorytetową jest dbanie o higienę oraz bezpieczeństwo swoje i innych.

Jednym z głównych czynników ryzyka COVID-19 jest przebywanie w zbyt bliskiej odległości od nosiciela wirusa. Drugim największym zagrożeniem jest dotknięcie powierzchni, której osoba zakażona dotykała przed nami.

– Ryzyko zanieczyszczenia torby na zakupy jest duże. Po nas dotknie jej kasjer, który przekaże wirusa dalej. I błędne koło się zamyka. Marnowanie siatek na zakupy, choć bez wątpienia nieekologiczne, wydaje się niewielką ceną naszego bezpieczeństwa, a co za tym idzie, spokoju – tłumaczy w rozmowie z „Huffington Post” ekspertka z zakresu żywienia i zdrowia publicznego Marion Nestle z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Torby wielokrotnego użytku budziły uzasadnione wątpliwości w kwestii higieny na długo przed wybuchem pandemii koronawirusa. Badania wykazały, że ponad 50 proc. wielorazowych toreb i siatek zawiera ogromne ilości bakterii, w tym E. coli.

Aby więc móc bez obaw zabierać na zakupy ekologiczną torbę, musimy poświęcić trochę czasu na jej dezyfekcję. – Torby na zakupy, szczególnie te spożywcze, powinny być dokładnie czyszczone po każdym użyciu. W dobie pandemii jest to jeszcze ważniejsze – przestrzega ekspert ds. bezpieczeństwa żywności, Jeff Nelken. Dezynfekcję naszych toreb na zakupy możemy na szczęście z łatwością przeprowadzić w domu.

Oczywiście w pierwszej kolejności torby uszyte z materiału możemy prać w pralce. Ważne jednak, aby robić to regularnie i ustawiać wyższą niż zazwyczaj temperaturę prania.

Gdy jednak prać nie chcemy, to najprostszym sposobem będzie użycie chusteczek czyszczących. Torbę możemy odkazić także przy pomocy roztworu wody i bezzapachowego wybielacza. – Wymieszaj 4 łyżeczki wybielacza ze szklanką wody. Gotową miksturę przelej do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj powierzchnię torby, a następnie przetrzyj czystą szmatką lub ręcznikiem. Środek ten można wykorzystać także do czyszczenia innych powierzchni w mieszkaniu – radzi ekspert.

Możemy także użyć wody utlenionej. – Nadtlenek wodoru jest skutecznym środkiem dezynfekującym, który jest w stanie zlikwidować szeroką gamę mikroorganizmów, takich jak bakterie i wirusy, zwłaszcza, gdy jest stosowany na twardych powierzchniach. Sprzedawany na ogół w 3-procentowych roztworach jest gotowy do natychmiastowego użycia. Podczas czyszczenia najlepiej trzymać go z dala od tkanin i nosić rękawiczki, aby chronić skórę dłoni – instruuje Nelken.

źródło:

Zobacz więcej