RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szumowski: Gdyby nie restrykcje, mogłoby być już 16,5 tys. zakażonych

Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji dotyczących przemieszczania się i izolacji, to predykcje mówią o 16,5 tys. osób zakażonych; obecnie mamy ich 4201 – mówił w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wskazał, że ilość wykonanych dotąd testów plasuje Polskę w czołówce krajów, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych testów na koronawirusa, „na tym etapie epidemii”. Jak przypomniał, w wyniku ostatnich decyzji jego resortu pierwszeństwo w dostępie do testów mają medycy.

Premier: Chcemy, aby świat był bez rajów podatkowych

Chcemy, aby świat był bez rajów podatkowych; to wielkie polskie wezwanie, przez które chcemy spowodować, by w budżetach państw i w budżecie UE były...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację rządu w związku z epidemią koronawirusa, później kluby przedstawiły swoje stanowiska, a następnie posłowie zadawali przedstawicielom rządu pytania.

Zabierając głos po pytaniach posłów, szef resortu zdrowia przekazał, że w tej chwili w szpitalach zakaźnych jednoimiennych przebywa blisko 1,8 tys. pacjentów. – Jest 107 pacjentów na respiratorach i tych respiratorów mamy ok. 1,5 tys. w szpitalach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych – mówił Szumowski.

85 tys. wykonanych testów

Przypomniał, że w Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 4201. – Gdybyśmy nie wprowadzili tych restrykcji dotyczących przemieszczania się i izolacji, to dzisiaj predykcje mówią o 16,5 tys. osób zakażonych. To jest ta skala i ta różnica – powiedział.

TVN: „Zakażony co szósty pracownik służby zdrowia”. To fake news

– Polskie szpitale walczące z koronawirusem powoli się wypełniają, potrzebne kolejne. Zakażony jest co szósty pracownik służby zdrowia. Wirus nie...

zobacz więcej

Minister wskazał, że do tej pory wykonano ponad 85 tys. testów. – To jest ponad 2,2 tys. na milion mieszkańców i na 4 tys. zakażonych, plasuje nas to w czołówce peletonu krajów, które były na tym etapie epidemii – powiedział.

Medycy z pierwszeństwem

Przypomniał, że medycy mają pierwszeństwo w dostępie do testów. – Każdy medyk, który ma podejrzenie zetknięcia się z koronawirusem i wysokie prawdopodobieństwo (zachorowania) ma prawo w pierwszej linii do testów i tzw. szybkiej ścieżki – powiedział Szumowski.

Zaznaczył, że w ciągu doby przeprowadzanych jest ok. 8 tys. testów. Dodał, że potencjał laboratoriów w tym zakresie wynosi do 13,5 tys. testów na dobę.

– W ostatnich dniach poprosiłem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o to, żeby zaczął płacić za wszystkie testy we wszystkich szpitalach dla pacjentów i personelu, co jeszcze zwiększy potencjał testowania – podkreślił.

Zakontraktowane kolejne dostawy sprzętu medycznego

Koronawirus w radomskim szpitalu. Już prawie 200 infekcji wśród pacjentów i personelu

Kolejnych 47 osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu jest zarażonych koronawirusem. Pozytywne wyniki testów potwierdzono w sumie...

zobacz więcej

– Nikt nie mówił, że służba zdrowia jest krainą mlekiem i miodem płynącą. To byłoby absurdem i byłoby nieuzasadnione. Ale mówimy, że walczymy o sprzęt ochrony osobistej. Dostarczyliśmy w zeszłym tygodniu ponad 7 mln maseczek, 2,5 mln rękawiczek, 500 tys. maseczek hepa i 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji – przypomniał.

Dodał, że zakontraktowane jest kolejne 31 mln maseczek, 28 mln maseczek hepa i 14 mln rękawiczek. Zaznaczył, że sprzęt ochrony osobistej został także przekazany do wojewodów w celu rozdysponowania go m.in. do DPS-ów.

– Staramy się dostarczać ile tylko można sprzętu ochrony osobistej (...) już teraz nie tylko do szpitali zakaźnych jednoimiennych, ale do wszystkich szpitali w Polsce – wskazał minister zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej