RAPORT

Pogarda

Rzymkowski: Platforma wie, że nazwisko „Kidawa-Błońska” nie może znaleźć się na kartach

Wybory prezydenckie. Małgorzata Kidawa-Błońska wyprzedzona w sondażu przez kandydata PSL (fot. Wojciech Olkuśnik/PAP)
Wybory prezydenckie. Małgorzata Kidawa-Błońska wyprzedzona w sondażu przez kandydata PSL (fot. Wojciech Olkuśnik/PAP)

Najnowsze

Popularne

Najnowsze sondaże pokazują wyraźny spadek poparcia Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Czy rekordowo słabe wyniki wpłyną na zmianę strategii opozycji? – Scenariuszy jest kilka, ale strategia PO jedna: nazwisko „Kidawa-Błońska” nie może znaleźć się na kartach do głosowania, bo będzie to oznaczało klęskę – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info Tomasz Rzymkowski (PiS).

Jak Polacy oceniają ograniczenia wprowadzone przez rząd? Sondaż

81,4 proc. Polaków pozytywnie ocenia ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa; przeciwnego zdania jest 9,5 proc. –...

zobacz więcej

Andrzej Duda (44,29 proc.), a daleko za nim Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (15,87); Małgorzata Kidawa-Błońska z KO (15,77) spada na trzecie miejsce - wynika z najnowszego sondażu IBSP. Przedstawiciele Instytutu podkreślają, że dla Platformy Obywatelskiej jest to już nie żółta, ale niemal czerwona kartka.

Czy analizując spadek poparcia wśród obywateli Platforma zmieni strategię, a być może poprze wybory korespondencyjne 10 maja (propozycja PiS) lub przesunięcie ich o dwa lata (propozycja Porozumienia)?

– Nie spodziewam się jakiejkolwiek zmiany. Będzie usilne dążenie do przesunięcia wyborów, bo to umożliwi Platformie Obywatelskiej zmianę kandydata. Obecna kandydatka wymaga poważnego odświeżenia – ocenia w rozmowie z tvp.info Tomasz Rzymkowski.

Poseł partii rządzącej ocenia, że niezależnie od poniedziałkowych wydarzeń w Sejmie, strategia opozycji będzie identyczna, jak w ostatnich tygodniach.

Profesor o stanie nadzwyczajnym i konstytucji. „Brak przesłanek”

Wprowadzenie w takich warunkach stanu klęski żywiołowej godziłoby w zasadę wyjątkowości stanów nadzwyczajnych – zapewnia w rozmowie z portalem...

zobacz więcej

– Platforma zakłada scenariusz bojkotu wyborów w sytuacji, gdyby miały odbyć się 10 maja. Nie mają nic do stracenia. Start Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w rywalizacji z Andrzejem Dudą to dla nich katastrofa, ale nawet z Władysław Kosiniak-Kamysz nie ma szans – mówi.

Rzymkowski ocenia, że sondaże pokazały, jak Polacy oceniają wydarzenia związane z koronawirusem i postawę poszczególnych formacji politycznych. Zaznacza, że „nagle druga siła w parlamencie i kandydatka Koalicji Obywatelskiej są wyprzedzani przez ugrupowanie, które jeszcze niedawno balansowało na granicy progu wyborczego”.

– To katastrofa wizerunkowa dla PO i jasny sygnał dla ich elektoratu, że Platforma się skończyła. Z pewnością będą chcieli tego uniknąć. Scenariuszy jest kilka, ale strategia PO jedna, Małgorzata Kidawa-Błońska nie może znaleźć się na kartach do głosowania, bo będzie to oznaczało klęskę – uważa.

Kto dokładnie miałby zastąpić Małgorzatę Kidawę-Błońską i kiedy poznalibyśmy nazwisko nowego kandydata? Poseł PiS ocenia, że zależy to od sytuacji epidemicznej i terminu, na który przesunięte byłyby wybory. – Jeśli zostaną odłożone daleko, w opozycji zaczną się kalkulacje – komentuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej