RAPORT

Pogarda

Dni wolne od pracy w Wielkim Tygodniu

Transmisje nabożeństw Świąt Wielkanocnych będą dostępne na antenach Telewizji Polskiej i portalu tvp.info (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Transmisje nabożeństw Świąt Wielkanocnych będą dostępne na antenach Telewizji Polskiej i portalu tvp.info (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

Data Świąt Wielkanocnych nie jest stała i przypada w różnych terminach. Święto ustanowione na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia – w tym roku jest to dokładnie 12 kwietnia. Z uwagi na epidemię koronawirusa władze apelują, by święta spędzić w domu i zrezygnować z rodzinnych odwiedzin. Wiele osób chce jednak zaplanować ten czas, odpoczywając także od pracy. Które dni będą wolne – zebraliśmy najważniejsze informacje.

Dworczyk: Rekomendujemy, aby w święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach

W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Święta Wielkanocne są czasem, kiedy chrześcijanie upamiętniają mękę i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Data świętowania tego cudu jest zależna od daty pierwszej wiosennej pełni księżyca, przypadającej po 21 marca – czyli tzw. paschalnej. Regułę tą ustanowiono w 325 r. podczas soboru nicejskiego.

W tym roku Srebrny Glob w pełni będzie widoczny 8 kwietnia (nazywa się go pełnią Różowego Księżyca), co oznacza, że Wielkanoc wypada 12 kwietnia.

Trwający 40 dni Wielki Post zakończy się w Wielką Środę. Od czwartkowego wieczora rozpoczyna się z kolei Triduum Paschalne, które potrwa do wieczora w Niedzielę Wielkanocną. 13 kwietnia wypada Poniedziałek Wielkanocny.

Pojawia się wiele pytań na temat tego, czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Choć w poprzednich latach pojawiały się takie pomysły – wolna miałaby być także Wigilia 24 grudnia – nie uzyskały one poparcia większości parlamentarnej.

Wolne od pracy ustawowo są więc wyłącznie Niedziela Wielkanocna i przypadający po niej Poniedziałek Wielkanocny (12 i 13 kwietnia).

Triduum Paschalne i Wielkanoc: transmisje nabożeństw w TVP

Telewizja Polska przeprowadzi transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze....

zobacz więcej

W związku z epidemią koronawirusa władze państwa zdecydowały, że w mszy św. lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób, nie licząc sprawujących posługę.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zachęca wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

Transmisje nabożeństw będą dostępne także na antenach Telewizji Polskiej i portalu tvp.info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej