RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tanieje ropa na amerykańskiej giełdzie

Od 1 kwietnia Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję ropy naftowej do ponad 12 mln baryłek dziennie (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje z powodu opóźnienia planowanego spotkania największych producentów ropy – Arabii Saudyjskiej i Rosji – które miałoby na celu omówienie ograniczeń produkcji surowca. Na rynkach są sygnały, że do takiego porozumienia nie dołączą USA, a to budzi wątpliwości co do perspektyw samej umowy – podają maklerzy.

Goldman Sachs o PKB Polski w 2020 r.: Wyraźny spadek, ale później szybkie odbicie

Bank inwestycyjny Goldman Sachs rewiduje w dół tegoroczne prognozy PKB dla Polski i regionu. W najnowszym szacunku PKB Polski spadnie o 3,5 proc....

zobacz więcej

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 27,41 dolarów, po zniżce ceny o 3,28 proc. Wcześniej surowiec taniał nawet o 11 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 33,55 dolarów za baryłkę, niżej o 1,64 proc.

W ubiegłym tygodniu zaczęła się kształtować możliwość zawarcia porozumienia dotyczącego mniejszych dostaw ropy po tym, jak prezydent USA Donald Trump wskazał, że oczekuje, iż Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie – to ok. 10 proc. globalnych dostaw surowca.

Od 1 kwietnia Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję ropy naftowej do ponad 12 mln baryłek dziennie. Z kolei Rosja na razie nie planuje zwiększenia produkcji w ramach wojny cenowej z Arabią Saudyjską, która wybuchła po ostatnim posiedzeniu OPEC+, zakończonym bez porozumienia. W lutym Rosja produkowała 11,3 mln baryłek ropy dziennie.

źródło:
Zobacz więcej