RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Aplikacja pomoże zweryfikować, czy mieliśmy kontakt z zakażonym koronawirusem

Twórcy ProteGO ujawnili w ubiegłym tygodniu kod źródłowy aplikacji (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Aplikacja ProteGo pomoże zweryfikować, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną wirusem; to pomaga wyjść gospodarce z najcięższego kryzysu i funkcjonować w miarę normalnie – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Autokar przewoził osobę zakażoną koronawirusem. Sanepid szuka pasażerów

Przasnyski sanepid poszukuje pasażerów, którzy pod koniec marca podróżowali autokarem relacji Warszawa – Przasnysz. Jak poinformowano w niedzielę u...

zobacz więcej

Chodzi o aplikację przygotowywaną przez polskich programistów pod nadzorem resortu cyfryzacji, która ma na celu kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ministerstwo zapewniło, że dzięki aplikacji ProteGo użytkownicy dowiedzą się, czy są w grupie ryzyka i czy powinni odbyć kwarantannę.

Jak wyjaśnił na antenie radiowej Jedynki Zagórski, ProteGO ma pomóc jak najszybciej zweryfikować, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

– Taka eliminacja potencjalnego zagrożenia rzeczywiście wspomaga w sposób globalny wychodzenie państw, a przede wszystkim gospodarki, z tego najcięższego kryzysu, pozwala w miarę możliwość funkcjonować normalnie – wskazał minister.

Zagórski podkreślił przy tym, że aplikacja zapisuje w pamięci telefonu historię zdarzeń i kontaktów z 14 dni z innymi smartfonami wyposażonymi w tę aplikację. Według szefa resortu cyfryzacji, aby aplikacja spełniła swoje zadanie, musi być powszechnie używana.

Odpowiadając na zarzut, że ProteGo może służyć do inwigilacji społeczeństwa, szef resortu cyfryzacji podkreślił, że została ona zaprojektowana przez zespół programistów niezależny od rządu. – Ich celem było zaprojektowanie rozwiązania, które będzie w sposób maksymalny chronić prywatność osób posiadających taką aplikację – wskazał.

Zwrócił też uwagę, że twórcy ProteGO ujawnili w ubiegłym tygodniu kod źródłowy aplikacji. Minister zapewnił, że dane o naszych kontaktach w ciągu kolejnych dni będą zapisywane tylko na naszym urządzeniu i nie będą nigdzie eksportowane. Jak dodał, jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, w której okaże się, że jesteśmy zarażeni.

– Wtedy inspekcja sanitarna będzie mogła z tych danych korzystać - tylko po to, żeby powiadomić osoby, z którymi mieliśmy kontakt. Taki jest sens tego rozwiązania, żebyśmy jak najszybciej i jak najprecyzyjniej identyfikowali osoby, które są zagrożone, tym samym żebyśmy minimalizowali zagrożenie naszego społeczeństwa – podkreślił Zagórski.

źródło:

Zobacz więcej