RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Tarcza antykryzysowa ma wzięcie. Ponad 214 tys. wniosków o wsparcie

Złożono już ponad 214 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że ponad 17 tys. wniosków dotyczy przyznania niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W TVP Info podkreśliła również, że rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami. – Nie zostawiamy naszych przedsiębiorców i pracowników samych – dodała.

Tarcza antykryzysowa w akcji. BGK uruchamia Fundusz Gwarancji Płynnościowych

Limit de minimis do 800 tys. euro, gwarancje dla kredytów do 250 mln zł dla średnich firm, pożyczki z funduszy unijnych – BGK zaczyna walkę z...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Szefowa MRPiPS przypomniała, że przepisy tzw. tarczy antykryzysowej mają złagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Wskazała, że przedsiębiorcy mogą wnioskować m.in. o czasowe zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju, a mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów działalności np. wynajmu lokalu.

– 1 kwietnia ruszyło składanie wniosków do ZUS o umorzenie lub rozłożenie na raty składek, ale także wniosków o dofinansowanie miejsc pracy. Zainteresowanie jest ogromne. Mamy już 214 tys. wniosków – poinformowała minister rodziny.

Dodała, że ponad 17 tys. wniosków dotyczy przyznania niskooprocentowanej pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców.

Podkreśliła, że rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają wspomóc polską gospodarkę.

Czy można nie płacić wynagrodzenia pracownikom? „Antykryzys Poradnik” odpowiada

To, że pracodawca nie posiada odpowiednich środków, nie stanowi podstawy do tego, aby pracownikowi nie wypłacić wynagrodzenia. Na czas przestoju,...

zobacz więcej

– Gospodarka bardzo mocno spowolniła i będzie spowalniać. Trudno mówić, kiedy ten czas się zakończy, najważniejsze jest to, że nie zostawiamy naszych przedsiębiorców i pracowników samych. Rząd zabezpiecza środki i będzie wprowadzał nowe rozwiązania, które będę wspierały przedsiębiorców i przyczyniały się do ochrony miejsc pracy – powiedziała Maląg.

– Budżet zrównoważony na rok 2020 pozwala w pewien sposób rozszerzyć pakiet wsparcia, który będziemy dedykowali. Lada moment pan premier ogłosi kolejne instrumenty, które będą wspierać polską gospodarkę – dodała.

Minister zapewniła jednocześnie, że programy społeczne, takie jakie 500 Plus i trzynasta emerytura, będą kontynuowane. – Dziś te programy mają inny wymiar. Środki pozwalają rodzinom przeżyć ten trudny czas – podkreśliła minister.

źródło:
Zobacz więcej