RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

MKiDN może przeznaczyć aż 4 mld zł na dofinansowanie kultury

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w piątek poinformował o uruchomieniu programu pomocowego (fot. arch. PAP / Rafał Guz)

Aż 4 mld zł może wynieść dofinansowanie artystów oraz instytucji kulturalnych przez MKiDN w związku ze stratami finansowymi poniesionymi w czasie pandemii koronawirusa. Budżet programu „Kultura w sieci”, który ma wspomóc twórców oraz instytucje sztuki, wynosi 20 mln zł – napisano w „GPC”.

Koronawirus a kultura. Gliński: 3 tys. zł dla artystów, do 150 tys. zł dla podmiotów indywidualnych

W ramach programu „Kultura w sieci artyści mogą otrzymać stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei podmioty indywidualne, takie jak np....

zobacz więcej

„Gazeta Polska Codziennie” przypomina, że o uruchomieniu programu resort kultury poinformował 3 kwietnia w specjalnym komunikacie.

„Jak podkreślił, zrealizowanie projektu jest możliwe dzięki wprowadzeniu tarczy antykryzysowej. Program »Kultura w sieci« przewiduje dofinansowanie artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie” – napisano w gazecie.

W artykule zacytowano wypowiedź ministra kultury Piotra Glińskiego, który ocenił, że „sytuacja, w której się znaleźliśmy, spowodowała, że część artystów została pozbawiona bezpośredniej relacji ze swoją publicznością”.

Gazeta przytacza także słowa dyrektora Narodowego Centrum Kultury Rafała Wiśniewskiego z PR3. Powiedział on, że rząd chce stworzyć dla artystów jak najlepsze warunki do tego, by mogli kontynuować swoją działalność.

Koronawirus a kultura. Gliński: 3 tys. zł dla artystów, do 150 tys. zł dla podmiotów indywidualnych

W ramach programu „Kultura w sieci artyści mogą otrzymać stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei podmioty indywidualne, takie jak np....

zobacz więcej

„Ten program stwarza takie możliwości – zachęca tych, którzy nie mogą teraz tworzyć czy szukają przestrzeni do realizowania swych twórczych działań, ale również daje możliwość korzystania z tego odbiorcom, którzy pozostają obecnie w swoich domach” – podał dyrektor NCK.

„GPC” przypomina, że „inicjatywa składa się z dwóch części: programu stypendialnego ministra kultury i dotacyjnego nadzorowanego przez Narodowe Centrum Kultury”. Jak napisano, „komunikat na temat »Kultury w sieci« wyjaśnia, że projekt stypendialny ma wspomóc osoby fizyczne, czyli twórców i artystów, a dotacyjny – organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Nie obejmuje to jednak instytucji narodowych, instytucji prowadzonych lub współprowadzonych przez MKiDN, szkół ani uczelni artystycznych”.

Dodano, że „aby wziąć udział w programie i zostać objętym pomocą, należy złożyć wniosek o dotację do 20 kwietnia”. „Wzór pisma znajduje się na stronie rządowej (www.gov.pl). »Kultury w sieci« to pierwszy projekt pomocowy z wielu, które zamierza zrealizować minister kultury Piotr Gliński. Łącznie na pomoc dla twórców oraz instytucji kultury rząd chce przeznaczyć nawet 4 mld zł” – podała „Gazeta Polska Codziennie”.

źródło:

Zobacz więcej