RAPORT

Kampania 2020

Konstytucja Gowina, prima aprilis Kidawy-Błońskiej, partyzantka Zdrojewskiego

(fot. PAP/Radek Pietruszka, Leszek Szymański, Mateusz Marek)

Trwa walka z epidemią koronawirusa. W życie weszła już tarcza antykryzysowa o wartości ponad 200 mld zł. Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić wybory prezydenckie w trybie korespondencyjnym. Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował zmianę konstytucji i przedłużenie kadencji prezydenta do siedmiu lat.

Morawiecki broni przedsiębiorców, Nitras grozi lewicy, Kidawa-Błońska wzywa do bojkotu

Sejm przyjął rządową Tarczę Antykryzysową i poprawki pozwalające głosować korespondencyjnie osobom na kwarantannie po 60. roku życia. Sławomir...

zobacz więcej

Poniedziałek. Senat „poprawia” tarczę

Na początek tygodnia dobra wiadomość. Poseł Edward Siarka, u którego wykryto koronawirusa, w poniedziałek opuścił Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Koronawirus dotyka również polityków opozycji. Zainfekowany koronawirusem marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznał się, że był we Włoszech w dniach 7-8 marca, a po powrocie do Polski nie poddał się kwarantannie. Poszedł tutaj w ślady innego polityka PO – Tomasza Grodzkiego, który również pojechał do Włoch w czasie epidemii i nie poddał się kwarantannie, a testy zrobił z opóźnieniem.

Z poczuciem odpowiedzialności i chronieniem innych przed COVID-19 politycy PO nie radzą sobie zupełnie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki łaskawie zgodził się, by na wniosek klubu PiS prowadzić w przyszłości obrady Senatu zdalnie. W przyszłości, nie teraz. Może na przykład już po epidemii koronawirusa.

– Ten kryzys jest zupełnie inny, ponieważ jest on niespodziewany dla kogokolwiek na świecie. Dotknął bardzo głęboko samej tkanki gospodarczej, która dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli, pracowników, samorządów, budżetów państwa, jak również budżetów organizacji międzynarodowych i zaskoczył wszystkich w jednakowym stopniu – mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki, namawiając do szybkiego zagłosowania za tarczą antykryzysową. Tymczasem, niejako w odpowiedzi, senacka większość zgłosiła do Tarczy Antykryzysowej rekordową liczbę poprawek.
>
– To czysty populizm, bo jednak jest szereg poprawek, także takich, które nie mają żadnego umocowania finansowego, nie są poparte żadnymi wyliczeniami. Takich, które wprowadzone, mogłyby rujnować budżet – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Skoro już o budżecie, to właśnie w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2020 r. Ustawa zakłada, że budżet państwa będzie zrównoważony, czyli że wydatki i dochody państwa będą takie same i będą wynosiły po 435,3 mld zł. Prezydent Andrzej Duda tego dnia również uruchomił swoje konto na popularnym wśród młodych ludzi serwisie społecznościowym Tik-Tok. W pierwszym opublikowanym materiale wideo zaprosił uczniów do udziału w internetowym turnieju Grarantanna Cup. Post spotkał się ogromnym zainteresowaniem i błyskawicznie spopularyzował turniej gier.

Koronakomunikacja. Pasażerowie zakładnikami samorządów?

Czy pasażerowie komunikacji publicznej największych polskich miast stali się zakładnikami samorządów w walce z państwem o dodatkowe pieniądze?

zobacz więcej

Wtorek. Sejm poprawia tarczę po Senacie

Wobec nasilającej się pandemii rząd zapowiedział nowe restrykcje, zakazy i nakazy. Dotyczą m.in. robienia zakupów oraz pojedynczych wyjść z domu wyłącznie w niektórych sytuacjach. Ograniczony będzie dostęp do parków i miejsc rekreacji. – Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w zachodniej Europie (…) Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, ale chcemy jednocześnie ograniczać, wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, aby nie doszło do takiej sytuacji jak we Włoszech czy Hiszpanii, do sytuacji segregacji chorych, selekcji tych którzy jeszcze mogą być poddani leczeniu respiratorem czy nie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Sejm uchwalił zmiany w prawie stanowiące pakiet antykryzysowy. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Przyjęte poprawki zwiększały precyzję zapisów specustawy. PiS złożył projekt by w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwała wszystkim wyborcom.

– Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby złamaniem konstytucji – powiedziała w orędziu marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, wyjściem z sytuacji jest projekt głosowania korespondencyjnego, złożony w Sejmie.

Prezydent Andrzej Duda tego samego dnia podpisał tzw. tarczę antykryzysową, aby mogła jak najszybciej wejść w życie. Prezydent Rzeczypospolitej wziął też udział w kolejnej sesji Q&A (pytań i odpowiedzi) transmitowanej na Facebooku. – Jeżeli są warunki, by chodzić do sklepu, to są warunki, by pójść i do lokalu wyborczego – stwierdził prezydent Duda pytany przez internautów o kwestię terminu wyborów.

Szczaw Kidawy-Błońskiej, urlop Grodzkiego, karetka Żochowskiego

Prezydent i rząd walczą z koronawirusem. Równie niebezpieczne jak choroba wydają się obliczone na wzbudzanie paniki fakenewsy i teorie spiskowe...

zobacz więcej

Środa. Prima Aprilis Kidawy-Błońskiej

Mało kto w tym tygodniu miał ochotę żartować, ale jak się okazało, w każdej sytuacji znajdzie się ktoś chętny. „Włosi to naród osłów. Nie bądźmy jak Włosi” – tak zatytułowany newsletter wysłała tworzona przez elity i dla elit „Gazeta Wyborcza” do włoskiej ambasady w Warszawie. Żart okazał się słaby i wywołał reakcję samego ambasadora Włoch. „To okropne przeczytać taką potworność, podczas gdy umierają tysiące Włochów, a nasi lekarze walczą bohatersko, ryzykując przy tym własne życie. Wstydźcie się za tę obrazę wymierzoną w naród włoski” – napisał włoski ambasador Aldo Amati.

„Humor” nie opuszcza także opozycji. Małgorzata Kidawa-Błońska niby zawiesiła całkowicie kampanię prezydencką, ale nadal udziela wywiadów, pisze na Twitterze, krytykuje Władysława Kosiniaka-Kamysza. A 1 kwietnia w ramach „całkowicie zawieszonej kampanii” zorganizowała konferencję. Ponieważ cała kampania kandydatki PO wygląda jak prima aprilis,zz termin wyglądał na przemyślany. Podobnie jak stanowisko w sprawie wyborów w trybie korespodencyjnym.

– Nawet próbnych egzaminów ten rząd nie był w stanie przeprowadzić, a co dopiero powszechnych wyborów w naszym kraju na zasadzie łamania konstytucji. Poza tym rozumiem, że życie listonoszy nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia życie tych ludzi, którzy będą brali udział w tych wyborach. Przypominam, że także na papierze te zarazki zostają – mówiła Kidawa-Błońska. Ta sama polityk, która niedawno na prezydium Sejmu, według świadków, powiedziała, że „konstytucja jest ważniejsza niż życie”. I nie przejmowała się pracownikami Sejmu ani posłami, kiedy nie pozwoliła zmienić regulaminu pozwalającego na pracę zdalną bez posiedzenia Izby. Ale jak widać, do listonoszy ma słabość…

Dość już żartów. Mowa o pakiecie finansowym wartym 200 mld zł, a to naprawdę poważne pieniądze i wsparcie bez precedensu we współczesnej historii Polski. Premier Mateusz Morawiecki wystąpił ze specjalnym oświadczeniem w związku z tarczą antykryzysową.

– W interesie całej polskiej gospodarki jest utrzymanie w miarę możliwości ciągłości działania firm i zatrudnienia. Musimy utrzymać miejsca pracy, nie możemy dopuścić do nakręcenia spirali zwolnień. Dlatego udzielimy wsparcia finansowego dla firm w taki sposób, by opłacało się utrzymać pracowników. Proszę właścicieli firm oraz zarządy o zapoznanie się z elementami tarczy antykryzysowej. Ministrowie mojego rządu są do waszej dyspozycji – mówił premier.

Dobre wiadomości dla Polaków miał tego dnia również minister zdrowia. – Zaczynamy, być może, produkcję polskich testów z Poznania. Przechodzą one walidację. Być może będziemy używali do ich badań np. laboratoria policji albo instytutów naukowych. Zgłosiły się do nas, z chęcią współpracy także firmy prywatne. Cały obszar ludzi dobrej woli chce wesprzeć tę walkę z koronawirusem – mówił minister Łukasz Szumowski w „Gościu Wiadomości” TVP.

Orzeł Platformy, tygrys PSL i chiński koronawirus

W tym tygodniu odbyły się trzy konwencje, z których zapamiętamy na zawsze tęczowe skrzydła Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i wezwanie żony Władysława...

zobacz więcej

Czwartek. Pierwsza Dama apeluje

Podległy ministrowi zdrowia Główny Inspektor Sanitarny wydał samorządom wytyczne dotyczące odkażania przestrzeni publicznych. Natomiast na polecenie ministra sprawiedliwości uruchomiono w 24 jednostkach penitencjarnych produkcję maseczek ochronnych. – Agencja Rozwoju Przemysłu kupiła 300 tysięcy testów genetycznych wykrywających koronawirusa – przekazał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że koszt zakupu to ok. 6 mln euro. Pierwsza partia 150 tys. testów przyleciała na lotnisko Chopina z Seulu.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zachęca do wysyłania pocztą elektroniczną życzeń wielkanocnych. – Świąteczny czas będzie dużo trudniejszy dla osób opuszczonych, chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia. Pamiętajmy także o pracownikach służby zdrowia i służb mundurowych – mówiła pierwsza dama na filmie udostępnionym przez Kancelarię Prezydenta.

Wałęsa w motorówce, Turczynowicz-Kieryłło w DudaBusie, Tusk w gotowości

To już pewne. Trwa najbardziej agresywna kampania wyborcza w III RP. Za nami tydzień demagogicznych oskarżeń wobec obozu władzy, fake newsów...

zobacz więcej

Piątek. Jarosław Gowin chce zmiany konstytucji

A na świecie doceniają wkład prezydenta Andrzeja Dudy w walkę z epidemią. Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym dwukrotnie podziękował prezydentowi RP za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa. „Wzmocnienie pańskiego głosu i obecności poprzez znaczące kanały multimedialne oraz przekazanie obywatelom opartych na dowodach wskazówek (...) okaże się nieocenione” – podkreśla Tedros.

Tematem dnia były jednak wybory prezydenckie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu programowi 1 Polskiego Radia: - Ludzie, którzy powołują się nieustannie na konstytucję, jednocześnie tej konstytucji nie szanują. Te wybory powinny się odbyć, chyba że zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny. Ale tu muszą być spełnione pewne warunki, które teraz nie są spełnione. Nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich na za rok (…) Wybory korespondencyjne, które proponujemy, zabezpieczają życie i zdrowie Polaków, są całkowicie bezpieczne, zarówno dla głosujących jak i organizatorów – zapewnił. Ocenił także, że opozycja dlatego żąda przesunięcia wyborów, bo ocenia swoje szanse jako niewielkie.

Innego zdania był wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin: - Nie czas na gry i spory polityczne. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć; złożymy projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata – Bezpiecznym terminem jest przesunięcie wyborów o dwa lata. Jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy – powiedział w Sejmie lider Porozumienia Jarosław Gowin. Projekt zmian w konstytucji polega na wydłużeniu kadencji prezydenta z pięciu do siedmiu lat i zakazie ponownego wyboru na to stanowisko. Według Gowina kadencja obecnego prezydenta zostałaby wtedy przedłużona o dwa lata. - Będziemy popierać propozycję premiera Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla poparcia takiego rozwiązania - powiedziała rzeczniczka PiS, Anita Czerwińska. Na to się jednak nie zanosi, chociaż wicepremier Gowin obiecał prowadzenie rozmów. O ich wynikach dowiemy się w poniedziałek.

Tylko czy opozycja w ogóle dojrzała do poważnych rozmów o Polsce? „Zakaz wstępu do lasów jest naturalnym odruchem władzy wobec możliwości powstania sił oporu w postaci partyzantki” – tak były minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie PO-PSL Bogdan Zdrojewski skomentował wydany przez dyrekcję Lasów Państwowych i Parków Narodowych zakaz wstępu do lasów. Ten poziom refleksji nie wróży porozumieniu Jarosława Gowina z opozycją, która jak widać tworzy już ruch oporu.

Harpie Błaszczaka, mandat Tarczyńskiego, dekalog Jachiry

Historycznymi wydarzeniami minionego tygodnia było podpisanie umowy na zakup samolotów F-35 dla polskiego wojska i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii...

zobacz więcej

Sobota. Polska zaopatrzona na walkę z epidemią

A skoro już o lasach... Lasy Państwowe z inicjatywy ministra środowiska Michała Wosia przeznaczą 2 mln zł na walkę z koronawirusem. Sam minister opowiedział o swoim i jego rodziny doświadczeniu z tą chorobą. „Może kogoś, kto chorował na Covid-19, ludzie bardziej posłuchają: ten wirus zabija” – podkreślał minister Woś w rozmowie z „Plus Minus” i apelował, by zostać w domu, co może uratować życie innych osób.

Resort aktywów państwowych przekazał, że fundacje przy nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółkach Skarbu Państwa przekazały już ponad 100 mln zł placówkom służby zdrowia na walkę z koronawirusem. Dzięki tym środkom, działaniom rządu i spółek Skarbu Państwa Polska jest coraz lepiej zaopatrzona na walkę z koronawirusem. - 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli – to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Minister Dworczyk dodał, że na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu w różnych firmach zarówno publicznych i prywatnych są w tej chwili stawiane linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych, które będą trafiały do szpitali. – W czerwcu te moce produkcyjne powinny już być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie – mówił minister Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom. – 22 mld zł na walkę z koronawirusem; środki te pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Zaś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w sobotnim numerze dziennika „Le Monde” pochwaliła Polskę za europejską solidarność. „Przykłady takiej solidarności to polscy lekarze, którzy jadą do Włoch i Czesi, którzy wysyłają miliony masek do Hiszpanii i innych krajów” – napisała przewodnicząca Komisji, dodając, że „każdy taki akt solidarności, pozwala powoli zdrowieć Europie”, która „niedługo znów stanie na nogi”. 15 polskich lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga w walce z koronawirusem w Lombardii.

Duda w Davos, Morawiecki w Tokio, Juszczyszyn w Warszawie

Co za tydzień! Premier Morawiecki był w Japonii, Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym Davos, sędzia Paweł Juszczyszyn w Warszawie...

zobacz więcej

Niedziela Palmowa

Zmarła Marta Olszewska z domu Miklaszewska, dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej, wdowa po premierze Janie Olszewskim. Pracowała w „Tygodniku Solidarność”. W 2006 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasiadała w kapitule Orderu. Miała 88 lat.

Papież Franciszek celebrował mszę świętą w pustej bazylice Św. Piotra. Papież apelował o pomoc dla potrzebujących: „Jesteśmy na świecie, aby miłować Jego i innych ludzi. Reszta przemija, a to zostaje. Przeżywany przez nas dramat pobudza nas, by brać na serio to, co jest poważne, by nie zagubić się w rzeczach błahych; do ponownego odkrycia, że życie do niczego nie służy, jeśli nie służymy”.

Dzisiaj zakończyła rozpoczęta 15 marca akcja „Lot do domu”. Podczas akcji ponad 55 tys. Polaków w ramach 388 lotów z 71 lotnisk na całym świecie wróciło do kraju samolotami PLL LOT – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak widać, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Zwłaszcza w trudnych czasach.

źródło:
Zobacz więcej