RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II wygłosiła historyczne orędzie

Razem stawimy czoła tej chorobie. Chciałabym zapewnić was, że jeżeli staniemy razem, będziemy w stanie ją przezwyciężyć i że w nadchodzących latach będziemy mogli być dumni z naszej reakcji na to wyzwanie – powiedziała brytyjska królowa Elżbieta II w telewizyjnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę wieczorem w związku z epidemią koronawirusa.

Królowa Elżbieta II rozważa rezygnację z pełnienia obowiązków w 95. urodziny

Brytyjskie tabloidy spekulują na temat ewentualnej abdykacji królowej Elżbiety II w 2021 r., kiedy skończy 95 lat. Pośrednio związane jest to ze...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Przemówienie Elżbiety II zostało nagrane w zamku Windsor, gdzie przebywa obecnie wraz ze swoim mężem, księciem Filipem. Wystąpienie królowej zarejestrowano z zachowaniem specjalnych środków ostrożności. Jak podają brytyjskie media, operator kamery ubrany był w strój ochronny i utrzymywał odpowiednią odległość od Elżbiety II.

W swoim orędziu monarchini podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Podziękowała też personelowi służby zdrowia i wszystkim kluczowym pracownikom.

– Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nam wszystkim – mówiła królowa.

– Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni, że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj – dodała.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Niedzielne wystąpienie było dopiero czwartą taką nadzwyczajną okolicznością w 68 latach jej panowania.

Poprzednio miało to miejsce po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci królowej matki w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej