RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus a kultura. Gliński: 3 tys. zł dla artystów, do 150 tys. zł dla podmiotów indywidualnych

W ramach programu „Kultura w sieci artyści mogą otrzymać stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei podmioty indywidualne, takie jak np. organizacje pozarządowe, mogą starać się o dotację w wysokości od 5 do 150 tys. zł – poinformował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Tarcza antykryzysowa ma rozwiązania dla twórców i ludzi kultury

Tarcza antykryzysowa adresuje pewne rozwiązania dla grupy twórców, ale także ludzi kultury, bo mówimy o całym zapleczu technicznym, organizacyjnym...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas niedzielnego briefingu prasowego minister kultury przypomniał, że w ramach tarczy antykryzysowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło program „Kultura w sieci”. Jak mówił, chodzi o „wszelką działalność kulturalną, którą można w sieci prezentować”.

– To może być czytanie wierszy, sztuk teatralnych, to może być taniec, który ktoś we własnym mieszkaniu prezentuje czy tworzenie sztuki wizualnej – ktoś rzeźbi, maluje obrazy, a my to oglądamy – mówił wicepremier Gliński.

Wyjaśnił, że suma przeznaczona na program wynosi 20 mln zł. Dzieli się on na dwa podprogramy – stypendia dla indywidualnych osób, osób fizycznych, każdy artysta może o to się starać. To także dotacje dla podmiotów indywidualnych, takich jak organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury czy firmy prywatne, które działają na polu kultury.

Artyści indywidualni i podmioty szersze

Gliński przekazał, że indywidualni artyści mogą otrzymać z programu stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei indywidualne podmioty mogą starać się o dotacje od 5 do 150 tys. zł. – W ten sposób chcemy wesprzeć artystów w tym trudnym czasie – podkreślił minister kultury.

Wicepremier Gliński pytany, czy z programu mogą skorzystać także osoby, które działają niezależnie, jeżeli chodzi o sektor kultury, np. teatry, które same się utrzymują bądź aktorzy, odpowiedział: „jak najbardziej, zarówno jako podmioty, jak i osoby fizyczne mogą otrzymać takie stypendium w ramach tego programu”.

Pieniądze dla artystów w czasach koronawirusa. MKiDN przygotowało program pomocy

„Kultura w sieci” to nowy program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany do artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu...

zobacz więcej

– 5 mln zł przeznaczamy na stypendia, 15 mln zł dla podmiotów szerszych – poinformował minister kultury. Wskazał też, że teatr może np. zorganizować w internecie czytanie utworu dramatycznego. – To też jest jakiś rodzaj prezentacji artystycznej, którą w ramach tego programu możemy wesprzeć i za co państwo polskie może artystom zapłacić – podkreślił. Wnioski o pieniądze z programie „Kultura w sieci” będzie można składać do 20 kwietnia.

Pierwszy etap rozliczeń


Minister kultury zaznaczył, że „to nie jest jedyne rozwiązanie dla ludzi kultury”. – My w ministerstwie kultury zwiększamy pulę na zasiłki socjalne dla artystów, także wprowadziliśmy elastyczne sposoby rozliczania programów ministra czy też rozliczania finansowania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – poinformował szef resortu kultury.

Jak mówił, „to jest naturalne, że w tym momencie trudno jest terminowo zakończyć różne projekty, trzeba przesuwać rzeczy na przyszłość, bo nie można ich zrealizować i jeżeli chodzi o te kwestie MKiDN będzie elastycznie podchodzić do rozliczeń tych programów, które istnieją”.

Gliński zwrócił uwagę, że resort jest obecnie w procesie odwoławczym wielu różnych programów ministra (jest ich 32). – Ja zwiększam pulę jeszcze dla tych odwołań, to znaczy udało mi się uzyskać dodatkowe środki z Funduszu Promocji Kultury, dzielimy je właśnie na ten program stypendialny i odwołania w ramach programów dotychczas realizowanych – poinformował minister kultury.

– Dodatkowo wprowadzamy w pierwszym etapie 20 mln zł do tego programu „Kultura w sieci”, bo to jest pierwszy etap myślę, jeżeli będzie się przedłużała sytuacja, będziemy starali się znaleźć środki na drugi etap tak, żeby ci wszyscy artyści, którzy chcą uczestniczyć w tych programach, którzy chcą aplikować, mogli budować jakieś swoje wsparcie materialne poprzez to, co oferujemy dla ludzi kultury – dodał.

źródło:
Zobacz więcej