RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Tysiące ofiar ludobójstwa w zbiorniku wodnym. Potwierdziły się plotki

Bojówki Hutu wymordowały co najmniej 800 tysięcy Tutsich (fot. arch. PAP/EPA/DAI KUROKAWA)

Szczątki nawet 30 tys. ofiar ludobójstwa w Rwandzie mogą znajdować się w zbiorniku wodnym w dystrykcie Kayonza na wschodzie kraju – poinformowały władze. Rozpoczęły się przygotowania do ekshumacji ciał.

Apokalipsa w Bergamo. Walka na pierwszej linii frontu [WIDEO]

Dziennikarz Sky News odwiedził miejsce, które stało się symbolem walki z pandemią koronawirusa, szpital Jana XXIII w Bergamo. Sceny, które...

zobacz więcej

Jak podaje agencja Associated Press, ze zbiornika już wcześniej wydobyto 50 zwłok. Według lokalnych mediów plotki o tym, że w czasie ludobójstwa do stawu masowo wrzucano ciała ofiar, krążyły od dawna.

Władze starają się teraz osuszyć zbiornik, by móc rozpocząć ekshumacje. Jeśli szacunki co do liczby ofiar się potwierdzą, będzie to najbardziej znaczące znalezisko tego typu od wielu lat. Miejsca pogrzebania wielu z ponad 800 tysięcy ofiar masakry z 1994 roku są do dziś nieznane.

We wtorek przypada 26. rocznica ludobójstwa ludu Tutsi przeprowadzonego przez bojówki Hutu. Z powodu epidemii koronawirusa uroczystości upamiętniające zbrodnię odbędą się bez publiczności.

Jak ocenił w rozmowie z AP Naphtal Ahishakiye, szef organizacji Ibuka skupiającej ocalonych z ludobójstwa, epidemia utrudni też ekshumacje ciał ofiar. – Mimo to zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić umarłym porządny pochówek – powiedział Ahishakiye.

Ks. Stanisław Filipek SAC, misjonarz, który od 1980 roku pracuje w Rwandzie, zwrócił uwagę, że liberalny „Newsweek” wykorzystywał tragedię w celach propagandowych. Oskarżano ks. abp. Henryka Hosera m.in. o milczenie w sprawie ludobójstwa.

– Niektóre środki masowego przekazu zawsze atakowały i będą atakowały Kościół. Tak było od samego początku ludobójstwa w Rwandzie. Powtarzano gotowe scenariusze: „Masakry w Rwandzie, kraju katolickim” – mówił „Naszemu Dziennikowi”.

źródło:
Zobacz więcej