RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Akcja „Lot do domu” przekształcona w „Cargo dla Polski”

„W ramach mostu powietrznego transportujemy materiały do walki z epidemią” – stwierdził szef KPRM (fot. PAP/Andrzej Lange)

Obecną akcję „Lot do domu” przekształcamy w „Cargo dla Polski”; w ramach mostu powietrznego między Polską a Chinami transportujemy niezbędne materiały służące walce z pandemią oraz sprzęt zapewniający bezpieczeństwo polskim służbom medycznym – napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Zakończenie programu „Lot do domu”. Tysiące Polaków wróciło do kraju

Ponad 55 tys. Polaków w ramach 388 lotów z 71 lotnisk na całym świecie wróciło do kraju dzięki akcji „Lot do domu” – poinformowało w niedzielę...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Operacja „Lot do Domu” trwała od 15 marca, aby w związku z światową pandemią koronawirusa umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom. W jej ramach organizowane były rejsy czarterowe z różnych regionów świata.

Według danych MSZ, w ramach akcji ponad 55 tys. Polaków w ramach 388 lotów z 71 lotnisk na całym świecie wróciło do kraju. „Lot do domu” zakończy się w niedzielę – tego dnia zaplanowane jest jeszcze siedem czarterów, w tym m.in. z Bergen, Dublina i Londynu.

Od ubiegłego tygodnia samoloty ze sprzętem medycznym z Chin docierają do Polski; sprzęt jest przekazywany do Agencji Rezerw Materiałowych, a następnie do szpitali i innych instytucji. Od tego tygodnia działa połączenie z Chinami, które rząd określił jako „most powietrzny”. W ramach tego połączenia – jak informował szef KPRM Michał Dworczyk – będą dostarczane przez PLL LOT dostawy zamawiane przez samorządy, organizacje pozarządowe. Natomiast firmy komercyjne będą mogły skorzystać z usług LOT-u na zasadach komercyjnych.

źródło:

Zobacz więcej