RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Obrona prac dyplomowych online na Politechnice Łódzkiej

Studenci będą mogli zdawać online po złożeniu uzasadnionego wniosku (fot. Tumisu/pixabay)

Politechnika Łódzka jako jedna z pierwszych uczelni w kraju zezwoliła swoim studentom na zdalne obrony prac dyplomowych. Taka możliwość ma dotyczyć okresu stanu epidemii i ograniczenia kształcenia bezpośredniego. Z kolei Uniwersytet Łódzki zaprzeczył, by najbliższa sesja egzaminacyjna mogła się odbyć online.

Rząd dopuszcza przedłużenie roku akademickiego

Jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony – zasugerował...

zobacz więcej

Zgodnie z zarządzeniem wydanym przez prorektora ds. kształcenia i kierownika sztabu antykryzysowego Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztofa Jóźwika, w obliczu przedłużającego się stanu epidemii, łódzka uczelnia na okres zawieszenia kształcenia bezpośredniego wprowadziła możliwość przeprowadzania egzaminów dyplomowych przy wykorzystaniu metod i technik kształcenia na odległość jedynie na uzasadniony wniosek zainteresowanego studenta i w uzgodnieniu ze studentem.

Nowa procedura dotyczy bowiem na przykład sytuacji, w której pracodawca wymaga szybkiego dostarczenia dyplomu, a student nie zdążył obronić pracy w normalnym trybie przed wybuchem epidemii koronawirusa.

Egzamin dyplomowy online ma przebiegać według ściśle określonej instrukcji.

– Student udostępnia cały pulpit swojego komputera członkom Komisji. Udostępniany pulpit powinien zawierać jedynie prezentację pracy dyplomowej zajmującą co najmniej 90 proc. powierzchni ekranu. W czasie trwania całego egzaminu na pulpicie komputera studenta może znajdować się jedynie prezentacja pracy i ewentualnie aplikacje z nią związane. Niedopuszczalne jest uruchamianie przez studenta podczas egzaminu aplikacji ułatwiających odpowiedzi na pytania – podkreślono w regulaminie.

„Jak się ogarnąć?”. Salezjanie zapraszają na rekolekcje online

Salezjański Portal Młodzieżowy oraz wszystkie cztery Inspektoria Salezjanów w Polsce przygotowały Ogólnopolskie Rekolekcje Salezjańskie Dla...

zobacz więcej

Ponadto, zdający egzamin powinien siedzieć naprzeciwko kamery tak, aby jego twarz zajmowała co najmniej 40 proc. obszaru obejmowanego przez kamerę. Powinien też przez cały czas egzaminu patrzeć w kierunku ekranu.

Zawieszenie tradycyjnych zajęć na Politechnice Łódzkiej obowiązuje do 14 kwietnia, ale w zależności od rozwoju sytuacji w kraju taki stan może zostać przedłużony.

Z kolei rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski zdementował w specjalnym komunikacie pojawiające się informacje o tym, by najbliższa sesja egzaminacyjna na UŁ miała się odbywać online.

„Są to informacje nieprawdziwe. Decyzja w sprawie sesji i wszelkie inne decyzje w sprawach egzaminów i rekrutacji będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. Przypominam, że wszelkie decyzje władz UŁ dotyczące Państwa, są przesyłane na Państwa uniwersyteckie skrzynki mailowe oraz zamieszczane na stronie www.covid19.uni.lodz.pl" – napisał do studentów rektor uniwersytetu.

źródło:
Zobacz więcej