RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Fake news Arłukowicza. Nawet prowadzący TVN nie wytrzymał

Manipulacja Arłukowicza (fot.arch.PAP/Rafał Guz)

Były minister zdrowia w rządzie PO-PSL Bartosz Arłukowicz zaatakował w TVN żonę prezydenta Andrzeja Dudy. – Przekażcie żonie pana prezydenta, żeby nie gromadziła w internacie 50 dzieciaków na spotkanie ze sobą w jednym pokoju, bo to jest niebezpieczne – powiedział. Spotkanie, o którym mówił Arłukowicz dotyczy jednak uczniów, którzy przebywają obecnie razem w internacie. – Wykazał się pan niewiedzą i złą wolą – odpowiedział mu prezydencki minister Paweł Mucha. – Pan minister ma rację, to był internat, te dzieci tam mieszkają – przyznał prowadzący rozmowę dziennikarz TVN.

TVN: „Zakażony co szósty pracownik służby zdrowia”. To fake news

– Polskie szpitale walczące z koronawirusem powoli się wypełniają, potrzebne kolejne. Zakażony jest co szósty pracownik służby zdrowia. Wirus nie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała w czwartek z uczniami Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki, którzy czas pandemii spędzają w internacie. Tematami spotkania on-line były przede wszystkim próbne matury, nauka zdalna i sposoby radzenia sobie z powszechną izolacją.

Do liceum uczęszcza młodzież polskiego pochodzenia z byłych republik ZSRR, spośród których ponad 210 uczniów przyjechało do Warszawy ze Wschodu.

Po tym, jak na Twitterze prezydenta Andrzeja Dudy poinformowano o tym wirtualnym spotkaniu, na Pierwszą Damę wylała się fala krytyki za to, że „w jednym miejscu zgromadzono dzieci w czasie epidemii”.

„Tych, którzy nie znają naszej sytuacji, informujemy, że młodzież z liceum polonijnego pochodząca z Kresów Wschodnich i innych krajów Eurazji podlega izolacji w internacie. Od początku epidemii nie może go opuszczać i musi stosować się do zaleceń służb sanitarnych. Jest to dla nas nowe i trudne doświadczenie, jesteśmy więc bardzo wdzięczni za wszystkie formy wsparcia i zrozumienia” – odpowiedziało Kolegium św. Stanisława Kostki.

Fake news PO. Jak zmanipulowano słowa prof. Krasnodębskiego o koronawirusie

Politycy Platformy Obywatelskiej Marek Sowa i Witold Zembaczyński posłużyli się manipulacją, „wycinając” z wypowiedzi europosła PiS Zdzisława...

zobacz więcej

Krytykę wobec Pierwszej Damy powielił w TVN polityk Platformy Obywatelskiej, obecny europoseł Bartosz Arłukowicz. – Jak będziecie robili kolejne wyborcze spotkanie, to przekażcie żonie pana prezydenta, żeby nie gromadziła w internacie 50 dzieciaków na spotkanie ze sobą jednym pokoju, bo to jest niebezpieczne – oświadczył.

– Namawiacie Polaków i prosicie o to, żebyście chodzili pojedynczo na spacery, to proszę przekazać pani prezydentowej, żeby tego nie robiła w internecie, bo to jest po prostu niebezpieczne – kontynuował.

Odpowiedział mu Paweł Mucha z kancelarii prezydenta. – To są osoby, które przebywają w jednym budynku, w jednym miejscu, gdzie są wspólne pomieszczenia. Nie są to osoby, które zostały zwołane na jakiekolwiek spotkanie. To osoby, które pochodzą z krajów byłego ZSRR, którzy rozmawiali z panią prezydentową. Wykazał się pan niewiedzą i złą wolą – powiedział.

Rację prezydenckiemu ministrowi przyznał prowadzący program dziennikarz TVN. – Pan minister ma rację, to był internat, te dzieci tam mieszkają – powiedział.

Każdego dnia przybywa fałszywych informacji dotyczących koronawirusa, dlatego specjalnie dla państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich pod adres mailowy: twoje@tvp.info.

źródło:
Zobacz więcej