RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła wdowa po premierze Janie Olszewskim

Premier RP Jan Olszewski z żoną Martą w swoim mieszkaniu. Zdjęcie archiwalne, 1991 r. (fot. arch.PAP/ Teodor Walczak)
Premier RP Jan Olszewski z żoną Martą w swoim mieszkaniu. Zdjęcie archiwalne, 1991 r. (fot. arch.PAP/ Teodor Walczak)

Zmarła Marta Olszewska z domu Miklaszewska, dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej, wdowa po premierze Janie Olszewskim. Pracowała w „Tygodniku Solidarność”. W 2006 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasiadała w kapitule Orderu. Miała 88 lat.

Były premier Jan Olszewski nie żyje

Były premier Polski Jan Olszewski nie żyje. Polityk odszedł późnym wieczorem w czwartek w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał od kilku dni. Nie...

zobacz więcej

O śmierci Marty Olszewskiej poinformowali w niedzielę: Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz były szef MON Antoni Macierewicz.

Dziś nad ranem zmarła Marta Olszewska z domu Miklaszewska, żona śp. premiera Jana Olszewskiego i matka działacza niepodległościowego Marka Majle. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2007 roku została członkiem Kapituły Orderu – napisał Macierewicz na Facebooku.

Ślub kościelny z Janem Olszewskim zawarła dzięki specjalnej zgodzie biskupa na obejście istniejącego w PRL obowiązku wcześniejszego zawierania ślubu cywilnego. Jak wspominał Jan Olszewski, chodziło o obawę utraty pracy przez jego żonę – dziennikarkę.

Premier Olszewski podkreślał, że „gdyby oficjalnie wykazała fakt małżeństwa z im, to bardzo szybko znalazłaby się poza granicami zawodu”. – Byłem już wtedy znany – zwłaszcza Służbie Bezpieczeństwa – z obron politycznych i kontaktów w kręgach opozycyjnych – mówił. O zgodę wystarał się ksiądz Stefan Niedzielak, kapelan Armii Krajowej i WiN-u, współzałożyciel Rodzin Katyńskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej