RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus na Mazowszu – hotele dla medyków i specjalne izolatoria dla zainfekowanych

W ciągu ostatniej doby na Mazowszu potwierdzono 93 nowe przypadki zakażeń koronawirusem, z czego 39 w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

W kilku miastach województwa mazowieckiego uruchomiono izolatoria dla zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Placówki zlokalizowano w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi. Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, hotele udostępniają także pokoje dla personelu medycznego.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 5.04 – blisko sto nowych zakażeń

Liczba potwierdzonych od początku epidemii koronawirusa zakażeń na Mazowszu przekroczyła już 900. Z danych Wojewódzkiej Stacji...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Do izolatoriów trafiają pacjenci kierowani przez lekarzy z jednoimiennych szpitali zakaźnych i ze szpitali, w których strukturze działa oddział zakaźny. Mają tam zapewnioną opiekę medyczną i posiłki.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podaje, że dotychczas izolatoria uruchomiono dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku w Domu Studenta przy ulicy Misjonarskiej i dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach w tamtejszym Domu Studenta przy ulicy Żytniej.

Z kolei izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie zorganizowano w hotelu Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

Do izolatoriów są kierowane: osoby chore na infekcję Covid-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu; osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem); osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny w nim przebywać, a także osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże pieniądze podmiotom leczniczym (szpitalom), które – gdy izolatorium jest w obiekcie podmiotu zewnętrznego (np. hotelu) – rozliczą się z tym podmiotem.

Urząd podaje, że powstają też hotele dla medyków. Hotel Courtyard by Marriott udostępnił pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, a Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie dla personelu Wojskowego Instytutu Medycznego. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami. Koszty w całości poniesie spółka Polski Holding Hotelowy.

Urząd wojewódzki zapowiada, że w najbliższych dniach na Mazowszu będą uruchamiane kolejne izolatoria i hotele dla medyków.

źródło:

Zobacz więcej