RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus we Włoszech. „Powrót do normalności obecnie niemożliwy”

14,6 tys. osób zmarło we Włoszech z powodu koronawirusa (fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE)

Rządowy włoski komisarz ds. epidemii Domenico Arcuri oświadczył, że walka z koronawirusem we Włoszech trwa i przestrzegł przed myśleniem, że jest blisko zwycięstwa. Jak zaznaczył, niemożliwy jest obecnie powrót do normalności.

Rosyjscy specjaliści od wojny bakteriologicznej z misją we Włoszech. Wśród nich oficerowie GRU?

We Włoszech zdania są podzielone, czy misja przybyłych tam rosyjskich żołnierzy ma charakter humanitarny, czy wywiadowczy; z doświadczeń wiemy, że...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Nasza batalia z koronawirusem trwa bez przerwy i musimy uniknąć tego, by zacząć myśleć o tym, że wygrywamy, że zapędziliśmy przeciwnika do narożnika i że zaraz zdobędziemy przewagę – powiedział Arcuri podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie.

– Wskaźniki mówią nam tylko, że zaczynamy ograniczać zasięg zakażeń – dodał nadzwyczajny komisarz mianowany przez premiera Giuseppe Contego. Stwierdził zarazem, że wirus szerzy się nadal.

Arcuri zaznaczył, że „należy powstrzymać się przed myśleniem, że już nadszedł moment powrotu do normalizowania zachowań”.

Komisarz z wielkim zaniepokojeniem odnotował, że w niektórych rejonach kraju na ulicach są tłumy, mimo zakazu wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby. Mówił o tym w dniu, gdy niemal wszystkie włoskie gazety opublikowały zdjęcia pełnych ludzi ulic i targów w Neapolu. Podkreślił, że takie zachowania „należy potępiać”. <

– Musimy zrobić wszystko, by nie dopuścić do tego, aby wyrzeczenia nas wszystkich poszły na marne – zaapelował.

Władze Lombardii: należy przykryć usta i nos maseczką lub tkaniną

Szef władz włoskiego regionu Lombardia Attilio Fontana zaapelował do mieszkańców, aby od niedzieli wychodzili z domu wyłącznie z zasłoniętymi...

zobacz więcej

Arcuri, który zajmuje się przede wszystkim nadzorowaniem sytuacji w służbie zdrowia, poinformował ponadto, że trwa dystrybucja respiratorów do placówek we wszystkich regionach. Powiedział, że na początku obecnego kryzysu epidemicznego w kraju było ok. 5200 łóżek na oddziałach intensywnej terapii; obecnie jest ich ponad 9200, co oznacza wzrost o 79 proc.

Liczba łóżek na oddziałach zakaźnych i pulmonologii wzrosła z 6200 do 34 tysięcy, czyli czterokrotnie. – Podejmujemy gigantyczny wysiłek – zapewniał komisarz.

Dotychczasowy bilans koronawirusa we Włoszech to 14,6 tys. osób zmarłych, 120 tys. potwierdzonych przypadków i prawie 20 tys. wyleczonych.

źródło:

Zobacz więcej