RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Fatalne powietrze i alerty dla miast. Lepiej nie wychodzić z domu

Najgorzej jest pod Warszawą i w samej stolicy (fot.arch.PAP/Leszek Szymański)

Podwarszawskie Legionowo i Radom – to dwa miasta, gdzie jakość powietrza w niedzielę rano jest najgorsza. Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał też ostrzeżenia m.in. dla Warszawy, Siedlec, Starachowic, Tarnowa, Raciborza, Częstochowy, Kalisza i Grudziądza.

IMGW ostrzega: przymrozki w 11 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami dla 11 województw: pomorskiego,...

zobacz więcej

Najlepsza jakość powietrza jest w niedzielę w Słupsku (woj. pomorskie), Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie), Koszalinie, Szczecinku, Połczynie-Zdroju, Widuchowej (woj. zachodniopomorskie), Sulęcinie (woj. lubuskie), Pile (woj. wielkopolskie), Trzebini (woj. małopolskie), Ustroniu (woj. śląskie) oraz Krośnie (woj. podkarpackie). Informacje o jakości powietrza są dostępne na stronie internetowej Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W niedzielę rano (pomiary dotyczą godzin od 7 do 8) najgorszą jakość powietrza odnotowano w ponad 20 miastach Polski. Bardzo zła jakość powietrza jest w Radomiu i podwarszawskim Legionowie. W miastach tych przekroczone zostały dopuszczalne normy m.in. pyłów PM 10 i PM 2,5.

Jako złą GIOS określił jakość powietrza w Warszawie, podwarszawskim Otwocku i Siedlcach (woj. mazowieckie), Radomsku (woj. łódzkie), Grudziądzu i Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie), Starachowicach i Nowinach (woj. świętokrzyskie), Częstochowie, Raciborzu i Goczałkowicach-Zdroju (woj. śląskie), Krakowie i Tarnowie (woj. małopolskie), Kaliszu (woj. wielkopolskie), a także Rzeszowie i Dębicy (woj. podkarpackie). W tych miastach też na ogół przekroczone zostały dopuszczalne normy pyłów PM 10 i PM 2,5.

Ogółem jeśli chodzi o regiony, najwięcej ostrzeżeń dotyczy Mazowsza oraz województw: świętokrzyskiego, śląskiego i Małopolski.

Dobra lub bardzo dobra jakość powietrza jest na północy Polski, m.in. w Trójmieście (woj. pomorskie), w Warmińsko-mazurskiem (m.in. w Olsztynie i Ostródzie) oraz na południowych krańcach Polski (m.in. w Polańczyku na Podkarpaciu, Krynicy-Zdroju, Zakopanem, Rabce Zdroju i Suchej Beskidzkiej w Małopolsce, Żywcu i Bielsku-Białej na Śląsku, a także w Prudniku i Nysie na Opolszczyźnie). Dobra jest jakość powietrza w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie), w Kielcach (woj. świętokrzyskie), w Poznaniu (woj. wielkopolskie) i w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie).

Bardzo zła jakość powietrza – jak podaje na swej stronie GIOS – oznacza negatywny wpływ na zdrowie. „Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum” – czytamy na stronach Inspektoratu.

GIOS odradza wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz. Jak ostrzega, długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

źródło:
Zobacz więcej