RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Od pokoleń ludzie nie czuli się tak bezbronni”. Think-tank Bundeswehry o sytuacji w Niemczech

Kryzys będący efektem koronawirusa można doprowadzić do napięć na całym świecie (fot. PAP/EPA/JOHANNES HEYN / HANDOUT HANDOUT)

Brak wyposażenia ochronnego, zakłócona logistyka, prawie żadnych rezerw. Ośrodek analityczny Bundeswehry pisze, że kryzys będący efektem koronawirusa można doprowadzić do napięć na całym świecie. „Jeśli ktoś uważa RFN za państwo dobrze zorganizowane powinien zapoznać się z tymi ustaleniami” – skomentował sprawę korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz.

Minister finansów niemieckiego landu znaleziony martwy

Ciało Thomasa Schäfera, ministra finansów kraju związkowego Hesja w centrum Niemiec, znaleziono przy torach kolejowych pod Wiesbaden. Był...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Führungsakademie der Bundeswehr (FüAkBw) to uczelnia wojskowa i centralna placówka szkoleniowa oficerów sztabowych niemieckiej Bundeswehry. Ośrodek analityczny FüAkBw opublikował artykuł dotyczący sytuacji Niemiec w dobie epidemii koronawirusa.

„Od pokoleń ludzie nie czuli się tak bezbronni” – napisano w artykule. Jak czytamy, wąskie gardła w zakresie dostępu do podstawowych towarów, takich jak leki i sprzęt ochronny, pokazały, jak zależne są Niemcy od globalnych łańcuchów dostaw. Jest tak „nawet w przypadku produktów, które nie powinny stanowić problemu dla podziwianego na całym świecie kraju przemysłowego”.

„Aby odzyskać strategiczną autonomię, w przyszłości należy zwrócić większą uwagę na różnorodność dostawców, gromadzenie zapasów i unikanie zwolnień. Zarządzanie niektórymi zasobami, których znaczenie często staje się jasne dopiero w czasie kryzysu, musi zostać zaplanowane na wczesnym etapie i organizowane centralnie” – czytamy.

„»Brak wyposażenia ochronnego, zakłócona logistyka, ubogie rezerwy« – jeśli ktoś uważa RFN za państwo dobrze zorganizowane powinien zapoznać się z tymi ustaleniami” – skomentował ustalenia niemieckiego think-tanku korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz.

źródło:
Zobacz więcej