RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Płonie las w strefie czarnobylskiej. Władze: brak zagrożenia dla mieszkańców

Zdjęcie ilustracyjne (fot. fot. REUTERS/Vasily Fedosenko )

W zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu na północy Ukrainy płonie w sobotę ok. 20 ha lasu – poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Zapewniono, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Gęsty dym spowił dzielnicę. Pożar mieszkalnych wieżowców w Berlinie [WIDEO]

W Berlinie wybuchł pożar na dachach pięciu połączonych ze sobą wieżowców mieszkalnych. Do zdarzenia doszło w dzielnicy Neu-Hohenschönhausen na...

zobacz więcej

Las płonie w pobliżu miejscowości Wołodymyriwka w obwodzie kijowskim. Zgłoszenie w sprawie zdarzenia wpłynęło do służb po godz. 13 czasu lokalnego (12 w Polsce).

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zaznaczyła, że gaszenie ognia utrudnia to, że na niektórych odcinkach jest podwyższone tło promieniowania.

Do walki z pożarem skierowano dwa samoloty gaśnicze An-32P i śmigłowiec Mi-8 – przekazały służby, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Zmobilizowano ponad 90 strażaków.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

źródło:

Zobacz więcej