RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Amerykanie stanęli w obronie zwolnionego kapitana lotniskowca

Na USS Theodore Roosevelt musiały pozostać osoby niezbędne do codziennej obsługi lotniskowca (fot. PAP/EPA/STR)

Ponad 120 tys. osób podpisało petycję wzywającą wojsko USA do przywrócenia na stanowisko kapitana lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Bretta Croziera zwolniono z tej funkcji po liście, w którym wezwał przełożonych do zdecydowanych kroków, by powstrzymać epidemię na okręcie.

Kapitan lotniskowca z 50 zakażonymi marynarzami zaapelował o pomoc. Został zwolniony

Kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt został w czwartek zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Jego działania prawdopodobnie uratowały wiele ludzkich istnień. Mimo że został zwolniony, jego plan, by bezpiecznie wycofać członków załogi, i tak został zrealizowany. Jest bohaterem i powinien zostać odznaczony” – głosi petycja. Tak samo o Crozierze pisze Tweed Roosevelt, prawnuk Theodore'a Roosevelta, prezydenta USA w latach 1901-1909, na którego cześć nazwano okręt. Na łamach „New York Timesa” opublikował artykuł o tytule „Kapitan Crozier to bohater”.

Portal wojskowej gazety „Stars & Stripes” zamieścił nagrania załogi USS Theodore Roosevelt, która urządziła zwolnionemu dowódcy huczną pożegnalną owację. Marynarze skandowali imię kapitana i nazywali go najlepszym dowódcą, jakiego kiedykolwiek mieli.

Po interwencji Croziera 1000 członków załogi USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam. Na okręcie wykryto według „San Francisco Chronicle” od 150 do 200 przypadków koronawirusa. Część załogi kwarantannę odbywać będzie w hotelowych pokojach. Operację utrudnia niewielka liczba miejsc noclegowych na tej małej wyspie położonej na Oceanie Spokojnym.

Wspólne kajuty i stołówki. Ponad 100 chorych na lotniskowcu na Pacyfiku

Na pokładzie pełniącego dyżur bojowy na Pacyfiku lotniskowca USS Theodore Roosevelt wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa. Kapitan okrętu...

zobacz więcej

Władze USA wykluczają całkowitą ewakuację okrętu. Na USS Theodore Roosevelt pozostać mają osoby niezbędne do codziennej obsługi lotniskowca, w tym reaktora jądrowego, którym jest on napędzany. Załoga lotniskowca liczy łącznie ok. 4,8 tys. osób.

W liście z poniedziałku, z którego treścią zapoznał się jako pierwszy „San Francisco Chronicle”, kapitan USS Theodore Roosevelt ostrzegał swoich przełożonych, że sytuacja wymyka się spod kontroli. „Jeśli nie podejmiemy teraz właściwych kroków, to znaczy, że nie troszczymy się we właściwy sposób o to, co jest najważniejszym zasobem marynarki - o naszych marynarzy” – napisał Crozier, cytowany przez „Stars & Stripes”. W przypadku wojny – jak zapewnił Crozier – lotniskowiec pozostałby operacyjny. Wojny jednak nie ma, więc „marynarze nie powinni umierać”.

Lotniskowiec jest doskonałym miejscem na transmisję wirusa, bo załoga dzieli ze sobą ciasne kajuty i codziennie korzysta z tych samych stołówek, łazienek i stanowisk pracy. Dowództwo nie jest w stanie odizolować wszystkich przypadków, a zatem wirus rozprzestrzenia się w szybszym tempie niż na lądzie.

źródło:

Zobacz więcej