RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Trzaskowski ścina wydatki, a „rozmiar oszczędności jest bezprecedensowy”. Co obejmują cięcia?

– Byliśmy w szoku. Takiego zaciskania pasa jeszcze nie było. (…) Gdy prezydent skończył mówić, byliśmy ogłuszeni, nikt nie zabrał głosu – mówi „Gazecie Wyborczej” jeden z warszawskich burmistrzów po telekonferencji z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Co obejmują cięcia, które zapowiada Trzaskowski?

Warszawiacy chcą darmowego parkowania. „W Krakowie jest jakiś porządek”

Choć z pobierania opłat za parkowanie zrezygnowały m.in. Kraków, Szczecin i Gdynia, to władze Warszawy pozostają nieugięte. Za darmo mogą parkować...

zobacz więcej

W trakcie konferencji Trzaskowski dodał, że władze stolicy prognozują, że w związku z epidemią kornawirusa wpływy do budżetu będą maleć. Co obejmują cięcia, które zapowiedział prezydent Warszawy?

- Wstrzymanie wszystkich nowych przetargów na realizację inwestycji, wycofanie się z tych, które można jeszcze zatrzymać

- zatrzymanie większości remontów i modernizacji dróg

- zakaz uzupełniania etatów po pracownikach odchodzących na emerytury

- zakaz zawierania nowych umów o pracę

- zakaz rozmów o podwyżkach

- przegląd i redukcję umów czasowych czyli zwolnienia

- ograniczenie do minimum, „najlepiej do zera”, wydatków na promocję

- ograniczenie wydatków na utrzymanie urzędów (w tym papieru do drukarek)

- odwołanie wszystkich planowanych do końca roku miejskich pikników, eventów, wydarzeń kulturalnych

W konferencji uczestniczyli i szefowie najważniejszych biur.

– Gdy prezydent skończył mówić, byliśmy jak ogłuszeni, nikt nie zabrał głosu. Nikt nie spodziewał się takiej skali cięć – powiedział gazecie jeden z nich.

Trzaskowski radzi: Jeśli nie musisz, nie korzystaj z komunikacji miejskiej

– Jeżeli nie musisz, to nie korzystaj z komunikacji miejskiej – zaapelował Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zapewnił przy tym, że...

zobacz więcej

– Mam przygotowany gruntowny remont przedszkola. To stary budynek, wybija w nim kanalizacja. Teraz nie wiem, co z tą inwestycją – dodaje inny.

W trakcie konferencji Trzaskowski dodał, że władze stolicy prognozują, że w związku z epidemią kornawirusa wpływy do budżetu będą maleć.

Jak mówił Trzaskowski, władze stolicy zwróciły się do rządu o pomoc. – Czekamy na taką pomoc, bo ona jest dla nas niezwykle istotna. Czekamy również na poluzowanie reguły finansowej po to, żeby móc elastycznie zarządzać w tej niesłychanie trudnej sytuacji budżetem – powiedział Trzaskowski.

Zaznaczył, że miasto w tej chwili musi przede wszystkim zadbać o miejsca pracy, tak aby w trakcie epidemii koronawirusa zachować ich jak najwięcej.

źródło:
Zobacz więcej