RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Głosowanie korespondencyjne. Taka forma sprawdza się od dawna w Szwajcarii

Listonosz sortujący listy w urzędzie pocztowym w Lozannie (fot. REUTERS / Denis Balibouse, zdjęcie ilustracyjne)

Szwajcaria jest przykładem państwa, które pokazuje, że stworzenie sprawnego systemu do przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej jest jak najbardziej możliwe. Za przygotowanie i wysyłnie kart do głosowania odpowiadają tam samorządy, a ich dostarczaniem do mieszkańców zajmuje się Poczta Szwajcarska. W niedzielę 5 kwietnia w takiej formie odbędzie się druga tura wyborów lokalnych w Genewie.

Koronawirus. Czy wybory mogą być bezpieczne? Niemcom się udało. Sprawdziliśmy jak

15 i 29 marca 2020 r., w dwóch turach, odbywało się głosowanie w wyborach municypalnych w Bawarii, kraju związkowym Republiki Federalnej Niemiec....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ze względu na pandemię koronawirusa niedzielne wybory samorządowe w Genewie odbędą się wyłącznie w formie korespondencyjnej. W związku z zaistniałą sytuacją podjęto bowiem decyzję o zamknięciu lokali wyborczych.

Głosowanie korespondencyjne nie jest w Szwajcarii niczym nowym. Forma ta była wprowadzana w poszczególnych kantonach już pomiędzy 1978 i 2005 r. Obecnie obowiązują w kraju procedury wprowadzone w 2016 r. Do tego czasu Szwajcarom udało się wyprodukować specjalne koperty zwrotne o wadze od 1 do 500 gramów, które mogą być obsługiwane przez maszyny rozdzielcze.

W większości przypadków za przygotowanie i wysyłanie kart do głosowania odpowiadają samorządy, a za ich dostarczenie do wyborców odpowiada Poczta Szwajcarska. W bardzo małych miejscowościach za dostarczenie kart odpowiada tzw. gemeindeweibel – pomocnik urzędnika sądowego.

Odesłane przez mieszkańców koperty, z których każda zawiera kod kreskowy obok danego adresu, są sortowane przez maszyny rozdzielcze. Przesyłki docierające do sortowni są klasyfikowane jako głos oddany w wyborach.

Pod uwagę bierze się też oczywiście datę dostarczenia koperty w danym tygodniu wyborczym – na tej podstawie odbywa się ich klasyfikacja. Dostarczenie listy adresów spoczywa na samorządach, które wraz w kantonami oraz szwajcarską Kancelarią Federalną odpowiadają za przeprowadzenie wyborów.

źródło:
Zobacz więcej