RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pieniądze dla artystów w czasach koronawirusa. MKiDN przygotowało program pomocy

„Kultura w sieci” to nowy program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany do artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na stan epidemii przenoszą swoją działalność do internetu. Budżet programu wynosi 20 mln złotych. Wartość całego pakietu osłonowego dla kultury w różnych formach może mieć wartość nawet do 4 mld złotych.

„Nie możesz pójść do kina? Kino przyjdzie do Ciebie”

W związku z pandemią koronawirusa Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi (WFO) zorganizowała akcję „Nie możesz pójść do kina? Kino przyjdzie do...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Program składa się z dwóch elementów – programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Program stypendialny jest skierowany do twórców, artystów, animatorów i edukatorów zajmujących się: literaturą, muzyką, tańcem, teatrem, filmem, sztukami wizualnymi, twórczością ludową, animacją i edukacją kulturalną oraz zarządzaniem kulturą i wspieraniem kadr kultury.

Zgłaszane projekty mogą przyjmować formę dialogu i nawiązania do tradycji oraz osiągnięć dziedzictwa polskiej i światowej kultury, jak również poszukiwania nowatorskich rozwiązań, w zakresie form wyrazu, jak i środków komunikacji.

O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. To dofinansowanie na realizację ​warsztatów i wydarzeń kulturalnych on-line, a także udostępnianie i ponowne wykorzystywanie cyfrowych zasobów oraz tworzenie: stron, gier internetowych, aplikacji mobilnych z dziedziny kultury i wydawnictw audio-video. W ramach programu można uzyskać dotacje w wysokości od 5 tys. do 150 tys. złotych.

„Hiob” Karola Wojtyły na antenie radiowej Jedynki

5 kwietnia o godzinie 21. radiowa Jedynka zaprasza na premierowe słuchowisko Karola Wojtyły „Hiob” w adaptacji i reżyserii Anny Skuratowicz.

zobacz więcej

Wnioski do programu „Kultura w sieci” można składać do 20 kwietnia.​ ​5 milionów złotych zostanie przeznaczonych na stypendia dla artystów, a 15 milionów złotych złotych dla instytucji i organizacji.

Resort wskazał, że uruchomienie programu jest możliwe dzięki wejściu w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Program „Kultura w Sieci” to element Tarczy Antykryzysowej dla kultury. To pierwszy z programów dotacyjnych zapowiadanych przez wicepremiera i ministra kultury, prof. Piotra Glińskiego. Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują m.in. program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu; elastyczne podejście do realizacji i rozliczania zadań w dotychczasowych programach ministra oraz zmiany w ustawie o kinematografii dopuszczające premiery filmowe na platformach VOD i w internecie.

Wartość pakietu osłonowego dla kultury w związku z pandemią koronawirusa w różnych formach może mieć wartość nawet do 4 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej