RAPORT

Kampania 2020

Rząd: Sprowadzono kilkadziesiąt milionów maseczek, rękawic, kombinezonów. Kilkaset tysięcy testów

30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli – to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że w ostatnich dniach sprowadzono dodatkowe 300 tysięcy testów na koronawirusa.

Koronawirus w Polsce i Europie. Prof. Gut bez ogródek o pomysłach na lekarstwa

Czy i kiedy najwcześniej możliwe jest zastosowanie szczepionki na koronawirusa? Jakie jest realne zastosowanie szczepionki przeciw gruźlicy w walce...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Szef KPRM podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat.

W tym kontekście zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.

Dworczyk podkreślił, że sprzęt i środki ochrony trafiają już do placówek służby zdrowia. – 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli – to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni – poinformował szef KPRM.

Podkreślił, że są również realizowane zamówienia z poszczególnych samorządów, które chcą uzupełnić swoje zapasy.

– Zostało zakupionych 300 tys. testów, to są oczywiście kolejne testy, łącznie ich w tej chwili mamy około chyba 400 tys. – poinformował szef KPRM na konferencji prasowej.

Dodał, że równolegle do akcji interwencyjnych zakupów i poszukiwania sprzętu na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęto „budowę możliwości i kompetencji w zakresie zdolności produkcyjnych tego podstawowego sprzętu ochronnego dla służb medycznych i wszystkich służb, które są na pierwszym froncie walki z koronawirsuem”.

Wyjaśnił, że za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu w różnych firmach zarówno publicznych i prywatnych są w tej chwili stawiane linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych, które będą trafiały do szpitali. – W czerwcu te moce produkcyjne powinny już być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie – dodał szef KRPM.

źródło:
Zobacz więcej