RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

GIS: lekarze mają obowiązek zgłaszania zgonów z powodu chorób zakaźnych

Zgłoszeń należy dokonać niezwłocznie (fot.PAP/Leszek Szymański)

Lekarze mają ustawowy obowiązek zgłaszania przypadków chorób zakaźnych i zgonów z ich powodu – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. W sytuacji narastającej liczby przypadków COVID-19 bieżące informacje umożliwiają skuteczny nadzór epidemiologiczny – zaznacza GIS.

120 nowych przypadków zakażeń, kolejne zgony pacjentów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę przed południem o kolejnych 120 potwierdzonych przypadkach zarażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Główny Inspektorat Sanitarny wskazał w piątek w informacji zamieszczonej na swoich stronach internetowych, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, jest obowiązany do zgłoszenia tego faktu właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.

Zgłoszenia takiego – jak zauważono – należy dokonać niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili powzięcia podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z ich powodu.

GIS podnosi, że kierownicy podmiotów wykonujących działalność leczniczą zapewniają warunki organizacyjne i techniczne niezbędne do realizacji tego obowiązku i sprawują nadzór nad jego wykonywaniem.

Sanepid zwrócił się do lekarzy – pismo udostępniono na stronach samorządu lekarskiego – z prośbą o przestrzeganie ustawowego obowiązku zgłaszania chorób zakaźnych i zgonów z ich powodu.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej związanej z narastającą liczbą przypadków COVID-19 bieżące informacje – jak zaznaczono – umożliwiają skuteczny nadzór epidemiologiczny nad osobami, które miały kontakt z zakażonymi.

źródło:

Zobacz więcej