RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gowin rozpoczyna konsultacje projektu zmian w konstytucji: Pierwsze spotkanie z Grodzkim

– To jest taki czas, kiedy trzeba przestać myśleć o gierkach politycznych – mówił wicepremier (fot. PAP/Radek Pietruszka)
– To jest taki czas, kiedy trzeba przestać myśleć o gierkach politycznych – mówił wicepremier (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował o rozpoczęciu konsultacji z liderami opozycji ws. projektu zmian w konstytucji autorstwa Porozumienia. Jak przekazał, pierwsze spotkanie – z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim – odbędzie się jeszcze w piątek.

Sejm zbierze się ponownie w poniedziałek

Posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w poniedziałek i wtorek; początek obrad – w poniedziałek o godz. 10.00 – poinformował w piątek Dyrektor...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Gowin mówił w piątek w Polsat News o przedstawionym przez Porozumienie projekcie zmian w konstytucji. Projekt zakłada jednorazową siedmioletnią kadencję urzędującego prezydenta RP i odstąpienie od zasady możliwości ponownego ubiegania się o wybór na urząd prezydenta.

– To jest taki czas, kiedy trzeba przestać myśleć o gierkach politycznych, to jest czas, kiedy decydujemy o życiu i śmierci. Stąd wzięła się decyzja Porozumienia, by przedstawić projekt zmian konstytucji – mówił.

Na uwagę, że propozycja ta nie ma szans na powodzenie, ponieważ nie zyskała poparcia polityków opozycji, Gowin pytał, jaką alternatywę przedstawia opozycja. – Opozycja mówi o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, ale to nie leży w możliwościach decyzyjnych opozycji. Tymczasem PiS stanu klęski żywiołowej ani stanu wyjątkowego nie chce wprowadzić, a zatem jedyny sposób na to, aby przesunąć termin wyborów w taki sposób, na który opozycja ma wpływ, to zmiana konstytucji – ocenił wicepremier, apelując o przemyślenie tej propozycji.

Gowin poinformował też o rozpoczęciu konsultacji ws. projektu zmian w konstytucji z liderami opozycji. Pierwsze spotkanie – przekazał – odbędzie się jeszcze w piątek wieczorem z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej