RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Odcięli się od świata w obawie przed koronawirusem

Władze andaluzyjskiej gminy Zahara de la Sierra odcięły to średniowieczne miasteczko od świata, aby nie narażać mieszkańców na zakażenie koronawirusem (fot. DEA/S. AMANTINI Getty Images)

Władze andaluzyjskiej gminy Zahara de la Sierra odcięły to średniowieczne miasteczko od świata, aby nie narażać mieszkańców na zakażenie koronawirusem. Zamknięto cztery z pięciu dróg prowadzących do górskiej fortecy. Burmistrz gminy gwarantuje wszystkim mieszkańcom robienie za nich zakupów.

Wyzdrowiał 104-latek zakażony koronawirusem

104-letni weteran drugiej wojny światowej z Oregonu to prawdopodobnie najstarsza osoba, która wyzdrowiała po zakażeniu się koronawirusem –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Założona przez średniowiecznych Maurów górska osada szczyci się tym, że nie odnotowano tam ani jednej osoby zakażonej koronawirusem. To ważne, bo większość mieszkańców to seniorzy. Władze gminy zdecydowały o niemal całkowitym odcięciu fortecy od świata w połowie marca. Zamknięto cztery z pięciu dróg prowadzących do Zahara de la Sierra. Do minimum ograniczono mieszkańcom poruszanie się po mieście.Burmistrz Santiago Galvan, za pomocą mediów społecznościowych apelował do swoich krajan, aby nie wychodzili nawet po zakupy. „Sami zrobimy je dla ciebie” – zapewniał Galvan.

Burmistrz wyjaśnił hiszpańskiej rozgłośni Onda Cero, że tylko dwie osoby w miasteczku są uprawnione do rozdzielania zakupionej żywności i leków, a jedyna otwarta droga jest stale poddawana kontroli wjeżdżających z towarami pojazdów, a także dezynfekowana przez wolontariuszy. Dezynfekcja dotyczy też wewnętrznych uliczek fortecy oraz elewacji budynków i drzwi. Prowadzona jest dwa razy w tygodniu.

„To, że jeszcze nikt u nas nie zachorował, jest najlepszym dowodem na to, że szybkie odcięcie miasteczka od świata było słuszną decyzją” – powiedział Galvan rozgłośni Onda Cero, wskazując, że lokalna społeczność, w której dominują seniorzy, jest „bardzo zjednoczona w walce z epidemią”.

Lokalne władze przypominają, że ostatni raz ta średniowieczna miejscowość obwarowała się tak w 1812 roku przed wojskami Napoleona.

W Hiszpanii jest już blisko 118 tys. osób zakażonych koronawirusem, a epidemia pochłonęła do czwartku prawie 12 tys. ofiar.

źródło:

Zobacz więcej