RAPORT

Pogarda

Udaremniono wywóz tysięcy termometrów i opakowań żelu antybakteryjnego

Transporty towarów, których wywóz wymaga zezwolenia, zostały w kraju (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Transporty towarów, których wywóz wymaga zezwolenia, zostały w kraju (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na polsko-czeskiej granicy dwa samochody ciężarowe z towarami wymagającymi zezwolenia na wywóz w czasie pandemii. Chodzi 3 tys. opakowań żelu antybakteryjnego do rąk oraz 6 tys. termometrów elektronicznych.

Maski, termometry, lekarstwa – tego nie wywieziesz za granicę

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny zmieniło w ostatnim czasie wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„W okresie epidemii koronawirusa, zamiar wywozu lub zbycia tego typu towarów poza terytorium kraju wymaga posiadania odpowiednich dokumentów i pozwoleń” – wyjaśniła Izba Administracji Skarbowej w Opolu. Do zatrzymania transportów doszło w ostatnich dniach marca. Obydwa transporty zostały w kraju.

– Ponieważ przewożący żel antybakteryjny nie poinformował właściwego wojewody o planowanym wywozie, funkcjonariusze KAS zatrzymali towar. Z kolei wywóz termometrów jest możliwy tylko po zgłoszeniu do Generalnego Inspektora Farmaceutycznego na 30 dni przed planowanym transportem. Podobnie i w tym przypadku, niezgłoszenie wywozu do GIF i brak odpowiedniej dokumentacji spowodowało zatrzymanie ładunku i zawrócenie go na terytorium Polski – wyjaśniła rzecznik IAS w Opolu Agnieszka Jóźwin-Dalecka.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przedsiębiorcy planujący wywóz za granicę produktów leczniczych i wyrobów medycznych, powinni zapoznać się z obowiązującymi regulacjami krajowymi i unijnymi w tym zakresie.

Aktualne zasady obrotu międzynarodowego niektórymi lekami i wyrobami medycznymi są dostępne na stronie internetowej poświęconej tematyce koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej