RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus w Poznaniu. W hotelu Ikar otwarto pierwsze izolatorium

W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

W Poznaniu, w Hotelu Ikar, który należy do Polskiego Holdingu Hotelowego, ruszyło pierwsze izolatorium w kraju. Będą tam przebywały osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz chorzy z łagodnym przebiegiem choroby. Przygotowano w sumie 164 pokoje, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Izolatorium ma służyć osobom, które w sposób łagodny przechodzą chorobę i nie ma konieczności ich hospitalizowania. W szpitalu przy ul. Szwajcarskiej będą przebywały osoby, których stan jest poważniejszy. W rezultacie będziemy mieli więcej miejsc dla osób, które trudniej przechodzą zakażenie koronawirusem – powiedział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczak.

W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych. Szpital miejski zapewnia opiekę medyczną, natomiast hotel przygotowuje posiłki, które pod drzwi izolatek będą dostarczali wolontariusze PCK. Służby wojewody i szpital zapewnią obsłudze izolatorium środki ochrony osobistej. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ.

Wojewoda prowadzi także końcowe uzgodnienia w sprawie uruchomienia drugiego izolatorium. Obiekt posiadający 155 pokoi jest również zlokalizowany w Poznaniu.

W okolicach szpitala zakaźnego ma zostać uruchomiony także „hotel dla medyka”. Będzie on przeznaczony dla pracowników szpitala, którzy z obawy o bliskich nie chcą przebywać z rodzinami. Funkcjonowanie hotelu dla medyka zostanie w całości sfinansowane przez Polski Holding Hotelowy.

źródło:
Zobacz więcej