RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef WHO dziękuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Pisze, że COVID-19 można zatrzymać

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym dwukrotnie podziękował prezydentowi RP za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Szef WHO wyraził też przekonanie, że pandemię COVID-19 można zatrzymać i poprosił o dalsze wsparcie.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Mam zaszczyt napisać do pana, aby podziękować za wszystkie pana wysiłki na rzecz ograniczenia skali i wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) i poprosić o wsparcie w zakresie katalizowania pilnie potrzebnego, szeroko zakrojonego »ruchu« społecznego w celu powstrzymania tej choroby tak szybko jak możliwe” – pisze w liście do prezydenta Andrzeja Dudy szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Świat nie widział nigdy choroby zakaźnej układu oddechowego, takiej jak COVID-19, można ją jednak zatrzymać przez skuteczne strategie reagowania – twierdzi szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Pisząc ten list, chciałbym podsumować serię podstawowych działań, które wymagają pańskiego przywództwa, i które są potrzebne, jeśli świat ma przezwyciężyć globalny kryzys zdrowotny, który naznaczy nasze pokolenie” – wyjaśnia Tedros.

Do niezbędnych kroków, które według WHO powinny zostać podjęte na szczeblu krajowym i lokalnym, należy m.in. ustanowienie centralnego sztabu kryzysowego, wdrożenie krajowej strategii testowania, izolacji zakażonych i weryfikacji kwarantanny oraz wyposażenie lokalnych organów zdrowia publicznego w środki medyczne, takie jak odzież ochronna.

Milion zakażonych – koronawirus się nie zatrzymuje [RAPORT]

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1 mln – podał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Koronawirus SARS-CoV-2 zabił...

zobacz więcej

Według szefa WHO osobiste zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy jest potrzebne do „mobilizacji społeczeństwa i pobudzenia ruchu społecznego w celu zwalczania COVID-19”.

„Wzmocnienie pańskiego głosu i obecności poprzez znaczące kanały multimedialne oraz przekazanie obywatelom opartych na dowodach wskazówek (...) okaże się nieocenione” – podkreśla Tedros.

W akcję informacyjną powinny być zaangażowane wszystkie grupy społeczne – uważa Światowa Organizacja Zdrowia – w tym związki religijne, organizacji pozarządowe, media, a także postaci ze świata sportu i rozrywki.

Tedros zaznacza, że szczególnie istotne jest wyraźne wyjaśnienie powagi tej choroby: „zagrożenie jest o wiele większe niż to, jakie stanowi grypa sezonowa, a choroba może dotknąć wszystkie grupy wiekowe”.

Szef WHO kończy swój list kolejny raz dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie i wyrażając przekonanie, że rola prezydenta Polski we wpieraniu solidarności między krajami ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia walki z COVID-19, „ponieważ wirus nie jest ograniczony przez geografię ani politykę i decyzje w jednym kraju mogą mieć wpływ na wysiłki na całym świecie”.

„Prezydent Andrzej Duda uważnie zaznajomił się z rekomendacjami WHO przedstawionymi w liście” – przekazał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

„Prezydent w oficjalnym liście w najbliższych dniach poinformuje Dyrektora Generalnego WHO o podjętych w Polsce działaniach, które wypełniają w zdecydowanej większości przekazane rekomendacje i zalecenia” – podkreślił Szczerski.

źródło:

Zobacz więcej