RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gowin: Proponujemy przedłużenie kadencji prezydenta o dwa lata

Propozycje Porozumienia (fot. PAP/Andrzej Lange)

Nie czas na gry i spory polityczne. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć; złożymy projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata – powiedział w Sejmie wicepremier, polityk Porozumienia Jarosław Gowin. – Bezpiecznym terminem jest przesunięcie wyborów o dwa lata. Jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy – mówił. Zaznaczał, że projekt zakłada, iż reelekcja po dodatkowych dwóch latach kadencji byłaby niemożliwa.

Dworczyk: To rozwiązanie bezpieczniejsze, stosowane w wielu miejscach na świecie

To rozwiązanie stosowane w wielu miejscach na świecie, bez wątpienia bezpieczniejsze, jeśli chodzi o kwestie epidemiologiczne - powiedział w TVP...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Gowin mówił na briefingu prasowym w Sejmie, że według danych naukowych „w najbliższych tygodniach liczba chory, niestety także liczba zmarłych będzie przyrastać w bardzo szybkim tempie”.

– W tej sytuacji nie czas na gry i spory polityczne. Stoimy wobec wyboru: życie albo śmierć i każdy polityk, każdy obóz polityczny musi zmierzyć się z tą perspektywą w odpowiedzialności za dzisiejsze pokolenie Polaków i za przyszłe pokolenia –podkreślił wicepremier.

Jak oświadczył, wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć. – To jest rzecz oczywista z punktu widzenia danych medycznych – dodał.

Zaznaczył, zmiana terminu wyborów może się odbyć tylko i wyłącznie w zgodzie z konstytucją. – Jest pytanie o możliwy termin. Nie ma pewności, czy wybory mogłyby się odbyć ze względów epidemiologicznych latem, czy mogłyby się odbyć jesienią. Natomiast wszystkie dane naukowe wskazują, że bezpiecznym terminem jest przesuniecie wyborów prezydenckich o dwa lata. Taka zmiana jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia tak projekt przedstawiamy – oświadczył Gowin.

Lider Porozumienia podkreślał, że wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć, a Porozumienie złoży projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata. – To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny pan prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata – mówił.

– Skonsultowaliśmy ten projekt z wybitnymi konstytucjonalistami. Jesteśmy przekonani, że nie tylko jest on zgodny z dalekosiężnym modelem ustrojowym Polski, ale przede wszystkim jest to rozwiązanie tego dramatycznego dylematu przed którym stoi polskie państwo i polskie społeczeństwo – powiedział.

Wicepremier zaapelował też do polityków koalicji – Zjednoczonej Prawicy. – Powinna nadal funkcjonować; apeluję do posłów wszystkich klubów o podpisy pod projektem zmian w konstytucji – oznajmił.

źródło:

Zobacz więcej