RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Fake news PO. Jak zmanipulowano słowa prof. Krasnodębskiego o koronawirusie

Politycy Platformy Obywatelskiej Marek Sowa i Witold Zembaczyński posłużyli się manipulacją, „wycinając” z wypowiedzi europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego część słów. Przez taki zabieg wypowiedź mogła wzbudzać zaniepokojenie w sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

„Fake news” TVN. „Po co to robicie?”

Z sumy małych kłamstw bierze się wielka siła fake news „Faktów” TVN. Po co to robicie? — pyta dziennikarz Marcin Wikło, dziennikarz wPolityce.pl....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Chodzi o wywiad, którego kilka tygodni temu udzielił europoseł Krasnodębski. Analizując postawy społeczne ocenił, że wobec panującej epidemii na jaw wychodzą pewne cechy społeczne.

– Jest taki aspekt, o którym ktoś cynicznie mógłby powiedzieć: ten wirus jest głównie niebezpieczny dla osób powyżej lat 60, więc gdyby rzeczywiście nastąpił ten bardzo czarny scenariusz, nasze społeczeństwo się odmłodzi – mówił polityk.

Następnie przeprosił, że brzmiało to cynicznie. – Ale ktoś rzeczywiście mógłby taką rzecz powiedzieć – przyznał.

Słowa wyjął z kontekstu i skrócił polityk PO Marek Sowa, zamieszczając tylko fragment całej wypowiedzi. Ze zmanipulowanego materiału wynika, że Krasnodębski oznajmia, że ten wirus mógłby „odmłodzić społeczeństwo”. Wpis Sowy podał dalej inny polityk PO – Witold Zembaczyński.

Każdego dnia przybywa fałszywych informacji dotyczących koronawirusa, dlatego specjalnie dla państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich pod adres mailowy: twoje@tvp.info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej