RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Aaaaaa astronautę zatrudnię. Tysiące osób odpowiedziały na apel NASA

NASA poszukuje chętnych do lotu w kosmos (fot. NASA)

Aż 12 tys. kobiet i mężczyzn zgłosiło się po tym, jak NASA ogłosiła, że poszukuje kandydatów na astronautów. Najlepsi z nich wezmą udział w misjach na Księżyc i Marsa lub spędzą kilka miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Mocz astronautów można wykorzystać do budowy księżycowych baz

Europejscy naukowcy opracowali beton, który można stworzyć z księżycowej gleby i zawartego w moczu mocznika. Pierwsze testy dają optymistyczne...

zobacz więcej

Agencja szuka kandydatów do programu Artemis (pol. Artemida). To amerykański program lotów kosmicznych, realizowany przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów zagranicznych, takich jak Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Celem jest ponowne wysłanie ludzi na księżyc, w tym pierwszej kobiety, do 2024 r.

– To nowe pokolenie astronautów zbada o wiele dokładniej Księżyc, niż to miało miejsce w przeszłości i poleci na Czerwoną Planetę (Marsa, red.) – oświadczył szef NASA Jim Bridenstine. Członkowie misji mają również zbudować bazy na orbicie okołoksiężycowej. Nazwiska wybranych kandydatów NASA ogłosi latem 2021 r.

Żeby załapać się do programu, trzeba mieć amerykańskie obywatelstwo, legitymować się przynajmniej dyplomem magistra w naukach przyrodniczych, matematyce lub dyscyplinach technicznych, mieć dwa lata doświadczenia zawodowego lub przynajmniej tysiąc godzin nalotu.

Telewizja Deutsche Welle wskazuje, że rekrutacja już się rozpoczęła. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę i badania lekarskie w Houston w stanie Teksas. Następnie przejdą dwuletni trening specjalistyczny, obejmujący szkolenie w lotach kosmicznych, robotykę i pracę w przestrzeni kosmicznej, jak również doskonalenie umiejętności w pracy zespołowej i dowodzenie w trudnych sytuacjach.

W 2024 r. Amerykanie planują wznowienie lotów załogowych na Księżyc, zaś w 2030 r. zamierzają wysłać pierwszych ludzi na Marsa. Obecnie NASA dysponuje 50 astronautami zdolnymi do lotu w kosmos; w poprzedniej akcji rekrutacyjnej, przeprowadzonej w 2017 r., udział wzięła udział rekordowa liczba 18 tys. kandydatów, z których wybrano 11 kobiet i mężczyzn.

źródło:
Zobacz więcej