RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rządowa delegacja do Smoleńska przełożona

Dworczyk podkreślił, że wizyta odbędzie się na pewno w późniejszym terminie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Dworczyk podkreślił, że wizyta odbędzie się na pewno w późniejszym terminie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku; odbędzie się ona w późniejszym terminie – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

Prezydent nie jest zwolennikiem wyjazdu do Rosji na 10. rocznicę Smoleńska

W kwietniu 2010 roku Andrzej Duda – przyszły prezydent RP – miał razem z reprezentacją kancelarii Lecha Kaczyńskiego lecieć na obchody do Katynia....

zobacz więcej

Dworczyk w rozmowie w TVP Info przypomniał, że 10 kwietnia w Smoleńsku premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją rządową i przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Jak poinformował, w nocy zapadła decyzja o przełożeniu wizyty na późniejszy termin.

– Dzisiaj w nocy zapadła decyzja o przełożeniu daty wizyty, która miała odbyć się 10 kwietnia 2020 r. w Smoleńsku. Pan premier wraz z delegacją rządową, przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku – mówił Dworczyk.

Podkreślił, że od początku lutego rząd prowadził dialog z przedstawicielami Rosji na ten temat. – Dzisiaj do północy przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, pomimo deklarowanej zgody na taką wizytę, nie udzielili takiej jednoznacznej, pisemnej odpowiedzi na przestawione założenia logistyczne tej wizyty – wskazał szef KPRM.

Jak dodał, w związku z tym „te działania uniemożliwiałyby de facto przeprowadzenie tej wizyty zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa i procedurami, które stosują polskie służby”.

– Złożyliśmy stosowne noty w tej sprawie. Były prowadzone na bieżąco rozmowy. Grupa przygotowawcza była tam na miejscu już jakiś czas temu. Dzisiaj mamy dokładnie siedem dni do wylotu delegacji. Do dzisiaj na piśmie nie otrzymaliśmy potwierdzenia tych deklaracji, które były składane w czasie spotkań i w czasie rozmów – zaznaczył Dworczyk.

Podkreślił, że wizyta na pewno odbędzie się w późniejszym terminie. Podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej przygotowanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej