Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Powstał wirus do zabijania wirusów

„To duży sukces, który stwarza zupełnie nowe perspektywy pracy nad innowacyjnymi lekami antywirusowymi” (fot. Robin Utrecht/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Pustego w środku „wirusa”, który „udaje” komórki płuc i wychwytuje zarazki grypy, opracowali naukowcy z Berlina. Podobna metoda może działać też na inne wirusowe, a nawet bakteryjne choroby.

Polscy naukowcy pracują nad szybkim testem na koronawirusa

Nad szybkim testem przesiewowym na koronawirusa pracuje grupa naukowców z Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku i z firmy...

zobacz więcej

Specjaliści z Leibniz–Forschungsinstitut für Molekulare Pharmakologie (FMP) i innych niemieckich ośrodków badawczych wykorzystali kapsyd (otoczkę) faga, czyli atakującego bakterie wirusa do stworzenia przeciwgrypowej terapii.

Jak podają naukowcy, nadal co roku na grypę umiera na świecie 650 tys. osób. Obecne leki są tylko częściowo skuteczne, ponieważ działają dopiero po wniknięciu wirusów do komórek.

Badacze pokryli więc kapsyd faga cząsteczkami, które znajdują się na atakowanych przez grypę komórkach płuc. W ten sposób wirusy grypy przyłączają się do kapsydów i zostają unieruchomione, zanim będą mogły zaatakować.

Ponieważ wykorzystany kapsyd jest pusty w środku, sam jest nieszkodliwy.

Naukowcy przeprowadzili już szereg testów na hodowlach komórkowych, tkance ludzkich płuc i na zwierzętach. Otoczony kapsydami faga wirus praktycznie nie mógł się namnażać.

Coraz więcej dowodów, że koronawirusem zakażają ludzie bez objawów

Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów, że koronawirus przenoszony jest przez zakażone osoby, które nie wykazują wyraźnych symptomów – pisze...

zobacz więcej

– Badania przedkliniczne pokazały, że z pomocą naszej, zmienionej chemicznie osłonki faga mogliśmy unieszkodliwić zarówno grypę sezonową, jak i ptasią grypę – donosi prof. Christian Hackenberger, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Nature Nanotechnology”. W opinii naukowca „to duży sukces, który stwarza zupełnie nowe perspektywy pracy nad innowacyjnymi lekami antywirusowymi”.

Zanim jednak powstanie nowa terapia, konieczne będą dalsze badania. Nie wiadomo np., czy sam kapsyd powoduje u ssaków odpowiedź układu immunologicznego. Jeśli tak – może wspierać terapeutyczne działanie faga, ale też może je osłabiać. Może też się z czasem okazać, że wirus grypy zmutuje i wykształci oporność. Ponadto trzeba jeszcze wykazać, że nowa metoda działa u ludzi.

Badacze są jednak dobrej myśli. Są też przekonani, że ich podejście można będzie zastosować także do leczenia innych infekcji wirusowych (w tym powodowanych przez koronawirusy), a może nawet bakteryjnych.

źródło:

Zobacz więcej