RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezes PiS: Nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich na za rok

Prezes PiS zaznaczał, że rząd nie chce łamać konstytucji (fot. PAP/Mateusz Marek)
Prezes PiS zaznaczał, że rząd nie chce łamać konstytucji (fot. PAP/Mateusz Marek)

Ludzie, którzy powołują się nieustannie na konstytucję, jednocześnie tej konstytucji nie szanują. Te wybory powinny się odbyć, chyba że zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny. Ale tu muszą być spełnione pewne warunki, które teraz nie są spełnione. Nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich na za rok - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szumowski: Żadną dymisją nikomu nie groziłem

– Jest to kompletnie wyssane z palca – tak minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział serwisowi 300polityka.pl na publikację Onetu, w której...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak zaznaczał, nie ma takiej przesłanki w konstytucji. – To byłoby oczywiste jej złamanie, my tego nie chcemy robić. Wybory korespondencyjne, które proponujemy, zabezpieczają życie i zdrowie Polaków, są całkowicie bezpieczne, zarówno dla głosujących jak i organizatorów – zapewnił.

Ocenił także, że opozycja dlatego żąda przesunięcia wyborów, bo ocenia swoje szanse jako niewielkie.

Odnosząc się do sondaży wyborczych, w których Andrzej Duda ma znaczącą przewagę nad innymi kontrkandydatami, prezes PiS mówił, że prezydent „sprawdza się w trudnej sytuacji, to jest jego źródło poparcia”.

Kaczyński pytany o to, jak będzie głosował wicepremier Jarosław Gowin i jego Porozumienie, odparł: „Gowin jest przeciwnikiem wyborów w tej chwili, uzasadniał to różnego rodzaju zagrożeniami zdrowotnymi, ale to głosowanie korespondencyjne takich zagrożeń nie stwarza”.

– Jedyna decyzja racjonalna, zgodna z konstytucją, to przeprowadzenie tych wyborów. Mam nadzieję, że Jarosław Gowin pójdzie razem z obozem Zjednoczonej Prawicy – wskazał.

Projekt ustawy umożliwiającej korespondencyjne głosowanie wszystkim wyborcom w zaplanowanych na 10 maja wyborach prezydenckich może w piątek rozpatrzyć Sejm. Przygotowali go posłowie PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej