
„Ci, którzy nie są w stanie pomóc, powinni przynajmniej powstrzymać się od przeszkadzania tym, którzy podejmują wysiłki” – napisał rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs w odpowiedzi na list Donalda Tuska wysłanego do członków tej partii. W liście tym szef EPL zapowiedział powrót do dyskusji nad członkostwem Fideszu w tej strukturze.
To jest polityczna schizofrenia – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Podkreśla, że Donald Tusk „psychicznie...
zobacz więcej
Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Donald Tusk w specjalnym liście do członków tego ugrupowania domaga się wykluczenia europosłów węgierskiego Fidesz-uz EPL.
„Obecnie priorytetem jest walka z pandemią, ale wkrótce nadejdzie czas, że będziecie musieli przemyśleć stanowisko w sprawie wykluczenia węgierskiego Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej” – napisał. Ocenił, że premier Węgier Wiktor Orban wykorzystał epidemię do wprowadzenia niedemokratycznych rozwiązań.
„Stan wyjątkowy lub stan zagrożenia muszą służyć rządom w walce z wirusem, a nie wzmacnianiu władzy nad obywatelami. Wykorzystanie pandemii do zbudowania trwałego stanu wyjątkowego jest politycznie niebezpieczne i moralnie niedopuszczalne” – stwierdził Tusk.
Tuskowi odpowiedział premier Słowenii Janez Janša, szef Słoweńskiej Partii Demokratycznej, która również należy do Europejskiej Partii Ludowej.
„Drogi Donaldzie Tusku, prosimy, przyślij nam i krajom na południe od nas trochę wyposażenia do ochrony osobistej. Respiratory są także potrzebne, byłyby przyjęte z wdzięcznością. Dziękuję” – napisał .
Dear @donaldtuskEPP, please send us and countries south of us some personal protective equipment. Ventilators are also very needed and welcome. Thank you. https://t.co/tTptYdlYE1
— Janez Janša (@JJansaSDS) April 1, 2020
Na list Tuska zareagował także rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.
„Na jakiej zasadzie Donald Tusk uznaje, że [rządy za pomocą dekretów] są »moralnie« nie do zaakceptowania? Na Węgrzech nie obowiązuje »permanentny stan nadzwyczajny« i nie został on »wprowadzony na nieokreślony czas«. Przyjęte rozwiązania mogą zostać zniesione w dowolnym czasie przez parlament. Przestaną one obowiązywać, gdy skończy się pandemia” – napisał.
Dodał, że „byłoby godnym pożałowania marnowanie czasu na cokolwiek innego niż walka z epidemią”. „Ci, którzy nie są w stanie pomóc, powinni przynajmniej powstrzymać się od przeszkadzania tym, którzy podejmują wysiłki. To nie jest zabawa. Stawką w każdym z państw członkowskich Unii jest życie naszych obywateli” – podkreślił.
1/2 How is this “morally” unacceptable to @donaldtuskEPP? The HU law has not built "a permanent state of emergency” and it has not been "introduced for an indefinite period of time”. They can be lifted at any time by Parliament and will end when the pandemic ends.
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) April 1, 2020
In the words of https://t.co/Ndk2oslzbv