RAPORT

Kampania 2020

Godzina policyjna w Tajlandii, Filipiny z maseczkami, Wietnam bez rządowej gazety

Filipiny wprowadzają powszechny obowiązek noszenia maseczek na objętej blokadą wyspie Luzon (fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA )

W Tajlandii obowiązuje godzina policyjna i zakaz wjazdu do kraju; Filipiny wprowadzają obowiązek noszenia maseczek ochronnych, a wietnamski rządowy dziennik przestaje się ukazywać po wykryciu koronawirusa u jej reportera.

Coraz więcej zakażeń koronawirusem poza Chinami, mimo ich izolacji

W Azji rośnie liczba osób, które zdaniem służb medycznych mogły się zarazić koronawirusem poza Chinami kontynentalnymi, gdzie znajduje się ognisko...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Od piątku Tajów obowiązywać będzie wprowadzony w całym kraju zakaz opuszczania domu od godz. 10 wieczorem do 4 rano. Decyzję o wprowadzeniu godziny policyjnej dla mieszkańców, których praca nie wymaga przemieszczania się w tych godzinach, podjął na mocy przepisów o stanie wyjątkowym premier, gen. Prayuth Chan–ocha. Za złamanie zakazu grozi grzywna w wysokości do 40 tys. bahtów (1,2 tys. dolarów) lub do dwóch lat więzienia.

Szef rządu zdecydował także o całkowitym zakazie wjazdu do Tajlandii – zarówno dla cudzoziemców, jak i chcących wrócić do domu obywateli tego kraju. Prayuth poprosił przebywających za granicą Tajów o opóźnienie powrotu do 15 kwietnia. Jednocześnie linie lotnicze Thai Airways ogłosiły, że zawieszą wszystkie swoje loty do 31 maja i poprosiły pracowników o wzięcie urlopów.

Rzecznik rządowego centrum odpowiedzialnego za koordynację zwalczania pandemi dr Taweesin Visanuyothin powiedział, że liczba przyjazdów z zagranicy musi zostać ograniczona, ponieważ spowolnienie wzrostu zachorowań okazało się dotąd niewystarczające. Wspomniał, że wielu chorych zakaziło się podczas zagranicznych podróży.

Wymienił m.in. mężczyznę, który wrócił z Pakistanu, czterech pacjentów, u których testy wykryły wirusa po spotkaniach we Włoszech, 47 osób uczestniczących w uroczystościach religijnych w Malezji, kolejne 32 w Indonezji, 19 zakażonych przyjezdnych z Kambodży i 4 z Wielkiej Brytanii.

73 osoby zmarły na koronawirusa w ciągu doby. W Chinach już 563 ofiary śmiertelne

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 563; zakażonych jest ponad 28 tys. osób – poinformowała rano w Pekinie chińska komisja...

zobacz więcej

– To dla nas lekcja i musimy się zaadaptować (do sytuacji) – dodał dr Taweesin. W Tajlandii na Covid–19 zmarło dotąd 15 osób, w sumie potwierdzono 1875 przypadków zakażeń.

Filipiny wprowadzają powszechny obowiązek noszenia maseczek na objętej blokadą wyspie Luzon. Wyspa, na której leży stolica kraju Manila, jest zamieszkana przez połowę mieszkańców kraju. Od czwartku każda osoba opuszczająca dom musi zasłonić twarz, przepisy nie określają jednak typu maseczek, jakie muszą być stosowane.

Nowy wymóg ma obowiązywać do końca rygorystycznej kwarantanny, która obowiązuje od 17 marca i ma potrwać do 13 kwietnia.

Na Filipinach zdiagnozowano dotąd 2633 pacjentów z koronawirusem i potwierdzono 107 zgonów. Jak informują miejscowe media, rośnie liczba zgonów poza wyspą Luzon. W zamieszkałej przez ok. 3 mln osób prowincji Cebu w czwartek zmarł kolejny zakażony, co podniosło liczbę zmarłych w tym regionie do 29.

Okiem podróżnika. Walka z koronawirusem w Wietnamie

Wojsko na ulicach uzbrojone w karchery, wysokie grzywny za fake newsy, bezterminowo zawieszone loty, edukacyjne piosenki i smsy od rządu z...

zobacz więcej

Wietnamska rządowa agencja informacyjna VNA zdecydowała o zawieszeniu druku wydawanego przez siebie anglojęzycznego dziennika „Viet Nam News” po tym, gdy dziennikarz gazety zakaził się Covid-19 po przeprowadzeniu wywiadu z byłym francuskim dyplomatą. Do rozmowy doszło 12 marca.

Dyplomata nie miał jeszcze wówczas symptomów choroby, jednak 26 marca test wykazał obecność w jego organizmie koronawirusa, którą później potwierdzono również u reportera. Redakcja rządowego dziennika w Hanoi została zamknięta i przeszła dezynfekcję, dziennikarzy odesłano na kwarantannę. Gazeta do połowy kwietnia ma się ukazywać tylko w wersji internetowej.

Wietnam potwierdził do tej pory 227 przypadków zachorowań na Covid–19 i żadnego zgonu. Władze największych miast, Hanoi i Ho Chi Minh (Sajgon), zamknęły wiele sklepów i instytucji, wprowadziły ograniczenia w organizacji zgromadzeń oraz wydały mieszkańcom rekomendacje dotyczące higieny i zachowywania dystansu w miejscach publicznych.

źródło:

Zobacz więcej