RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawie wszystkie ofiary śmiertelne koronawirusa w Europie to osoby starsze

Choć u większości zakażonych przebieg choroby jest na tyle łagodny, że nie potrzebują hospitalizacji, to poważne symptomy mogą pojawić się u wszystkich, także u młodych osób (fot. Misha Friedman/Getty Images)
Choć u większości zakażonych przebieg choroby jest na tyle łagodny, że nie potrzebują hospitalizacji, to poważne symptomy mogą pojawić się u wszystkich, także u młodych osób (fot. Misha Friedman/Getty Images)

Zdecydowana większość zmarłych z powodu Covid-19 w Europie to osoby powyżej 60. roku życia – ujawnił dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge. Jednocześnie przypomniał, że młodzi nie są odporni na koronawirusa.

WHO: Nie wystarczy kwarantanna, koronawirus może wrócić

Nie wystarczy objąć całego kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa – oświadczył ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Przekonanie, że Covid-19 dotyka tylko starszych ludzi, jest po prostu fałszywe – stwierdził podczas wirtualnej konferencji prasowej w Kopenhadze Kluge. Przyznał jednak, że z dotychczasowych statystyk wynika, że przeważająca większość z ponad 30 tys. ofiar pandemii w Europie to ludzie w zaawansowanym wieku.

95 proc. zmarłych miało powyżej 60 lat, z tego ponad połowa to osoby ponad 80-letnie. Ok. 80 proc. ofiar śmiertelnych miało choroby współistniejące – najczęściej choroby układu krążenia, nadciśnienie i cukrzycę.

Choć u większości zakażonych przebieg choroby jest na tyle łagodny, że nie potrzebują hospitalizacji, to poważne symptomy mogą pojawić się u wszystkich, także u młodych osób. WHO szacuje, że 10-15 proc. zakażonych w wieku poniżej 50 lat ma objawy cięższe niż „łagodne”.

Kluge stwierdził, że ciężkie przypadki zdarzają się nawet u zdrowych nastolatków i ludzi przed 30. rokiem życia.

Według danych WHO, do środy w Europie wykryto koronawirusa u 464 tys. osób, a 30 089 osób zmarło.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej