RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ponad 2,3 tys. osób hospitalizowanych w Polsce z powodu koronawirusa

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 2554 osób (fot. Sascha Schuermann/Getty Images)

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 1 kwietnia było 2317 osób, 183 tys. 95 osób objęto kwarantanną, 48 tys. 39 osób nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało Ministerstwo Zdrowia.

Szumowski: Jesteśmy w Polsce przed największą falą zachorowań

Jesteśmy w Polsce przed największą falą zachorowań; musimy więc wytrwać w naszej narodowej kwarantannie - powiedział w wywiadzie dla „Naszego...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zakażenie koronawirusem od 4 marca, kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 2554 osób, z których 43 zmarły.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany, to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na Covid-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 2.04 – najnowsze informacje o Covid-19

Od wtorku w województwie mazowieckim z powodu Covid-19 zmarły trzy osoby i odnotowano 68 kolejnych zakażeń koronawirusem. Łącznie liczba...

zobacz więcej

Nie wolno jej wychodzić nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę i kontrolować stan zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej