RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ruszyły testy szczepionek na koronawirusa. Potrwają kilkanaście miesięcy

Efekty szczepionki będą testowane na fretkach (fot. Shutterstock/hotobyTawat)

Australijska agencja rządowa ds. badań CSIRO rozpoczęła badania przedkliniczne dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi w laboratorium w Melbourne. Efekty szczepionki będą testowane na fretkach. Całość badań ma trwać co najmniej 18 miesięcy.

Zbiorowy dług na walkę z epidemią? „Tego Rubikonu nie chcą przekroczyć Niemcy i inni skąpcy”

W Unii Europejskiej powstał spór o euroobligacje na walkę z epidemią koronawirusa. Nie wszystkie kraje chcą się na takie rozwiązanie zgodzić. –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak stwierdził w rozmowie z Agencją Reutera dyrektor ds. zdrowia w CSIRO Rob Grenfell, badania na zwierzętach będą trwały około trzech miesięcy. Łącznie z kolejnymi fazami testów australijska szczepionka – w optymistycznym wariancie – może być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Jako przedmiot testów wybrano fretki, ponieważ ich układ oddechowy reaguje na koronawirusa w podobny sposób, co u ludzi.

Projekt australijskiej agencji jest jednym z ponad 40 badań nad szczepionką na koronawirusa. W Australii i Holandii trwają ponadto badania kliniczne prawie 100-letniej szczepionki na gruźlicę, która – jak spekulują autorzy badań – może okazać się skuteczna także przeciwko koronawirusowi. Podobne badania planują wspólnie hiszpańscy i francuscy naukowcy.

Przynajmniej trzy potencjalne nowe szczepionki na koronawirusa – opracowane przez naukowców w USA, Chinach i Wielkiej Brytanii – są już w fazie badań klinicznych, tj. z udziałem ludzi. Amerykańska firma Moderna Therapeutics planuje udostępnić środek najbardziej narażonym na wirusa grupom – np. personelowi medycznemu – już jesienią tego roku. Ale według ekspertów przed przyszłym rokiem nie należy się spodziewać żadnej ogólnodostępnej szczepionki.

źródło:

Zobacz więcej