RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tusk żąda stanu wyjątkowego w Polsce. „I za to samo chce wyrzucić FIDESZ z EPL”

Zbigniew Kuźmiuk (PiS): Donald Tusk psychicznie cierpi (fot. PAP/Artur Reszko)
Zbigniew Kuźmiuk (PiS): Donald Tusk psychicznie cierpi (fot. PAP/Artur Reszko)

To jest polityczna schizofrenia – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Podkreśla, że Donald Tusk „psychicznie cierpi” z powodu pełnienia mało prestiżowej funkcji, a jego postulaty coraz częściej się wykluczają. – W Polsce domaga się stanu wyjątkowego, a FIDESZ chce za to samo wyrzucić z EPL – stwierdza.

Tusk: Trzeba przemyśleć wykluczenie Fideszu z EPL

Obecnie priorytetem jest walka z pandemią, ale wkrótce nadejdzie czas, że będziecie musieli przemyśleć stanowisko w sprawie wykluczenia...

zobacz więcej

„Stan wyjątkowy lub stan zagrożenia muszą służyć rządom w walce z wirusem, a nie wzmacnianiu władzy nad obywatelami” – napisał szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Donald Tusk do członków tego ugrupowania w specjalnym liście. Były premier RP domaga się wykluczenia europosłów węgierskiego FIDESZ-u z EPL.

Zdaniem europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, politycy z Niemiec nie pozwolą na taki ruch.

– Choć EPL wciąż jest największą frakcją, z kolejnymi wyborami słabnie. Gdyby FIDESZ został wyrzucony, razem z nimi odejdzie m.in. część Rumunów i nie tylko. To w sumie ponad 20 osób. Przedstawiciele niemieckich CDU-CSU się tego boją – mówi nam polityk.

„W związku z koronawirusem w Polsce Donald Tusk poczuł szansę”

Kuźmiuk ocenia, że zarówno Donald Tusk, jak i unijne elity, zamiast skoncentrować się na walce z koronawirusem, zajmują się polityką.

– Ludzie mogą umierać, można nie udzielać obywatelom wystarczającej pomocy, ale rządy oceniane krytycznie, w tym polski i węgierski, trzeba tropić – stwierdza i dodaje, że w związku z tym, w najbliższych tygodniach Parlament Europejski i Komisja Europejska dalej debatować będą nad stanem praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Rząd Węgier ogłosił stan zagrożenia w związku z koronawirusem

Rząd Węgier wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa na całym terytorium kraju. Będzie on obowiązywać do odwołania – ogłosił...

zobacz więcej

Zdaniem europosła domaganie się od PiS wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju, a jednocześnie wyrzucanie FIDESZU-u za zrobienie tego samego, to „polityczna schizofrenia”.

– Ale tu oczywiście znów nie chodzi o chronienie ludzi, ale przesunięcie wyborów i, jak to powiedział Schetyna, być może nowego kandydata. Kto wie, czy nie właśnie Donalda Tuska, bo widać, że jednak ta nowa funkcja, która wydawała mu się bardzo atrakcyjna, to jednak funkcja malutka – podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.

Czy w Brukseli mówi się o scenariuszu wycofania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z wyścigu o pałac prezydencki w Warszawie? Zdaniem europosła PiS, po zakończeniu kadencji Tuska jako szefa Rady Europejskiej, na wywrócenie przez niego sceny politycznej w Polsce liczyło wielu europejskich polityków. Ostateczne wycofanie się Tuska z wyścigu o urząd głowy państwa było dla nich dużym rozczarowaniem.

– Człowiek, który rozpowiadał, jaki to jest wielki, nie zdecydował się nawet wystartować, a co dopiero wygrać - podkreśla Kuźmiuk i dodaje: „Ale myślę, że licząc na to, iż w związku z koronawirusem sprawy gospodarcze w kraju mogą pójść źle i będzie to rzutować na postrzeganie Zjednoczonej Prawicy, Donald Tusk poczuł szansę”.

Jak uważa europoseł, jako szef EPL były premier RP „psychicznie cierpi”. – Finansowo na nowym stanowisku spokojnie sobie radzi, ale prestiż żaden. Myślę, że będzie więc robił wszystko, aby te wybory przesunąć, a Małgorzata Kidawa-Błońska w świetle swoich dokonań sama zrezygnuje, chociażby ze względu na stan zdrowia – mówi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej