RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Islamiści odcięli dziennikarzowi głowę. Jest decyzja sądu

Daniel Pearl został zamordowany w Pakistanie (fot. Getty Images)

Sąd w Karaczi anulował karę śmierci orzeczoną w 2002 r. wobec głównego skazanego za porwanie i zabójstwo w Pakistanie korespondenta amerykańskiej gazety „Wall Street Journal” Daniela Pearla. Uniewinnił też trzech innych skazanych w tym procesie. Powiadomił o tym adwokat głównego skazanego Khawaja Naveed.

Były szef niemieckiego wywiadu: islamiści to największy problem dla Europy

Były szef niemieckiego wywiadu (BND) mówi w rozmowie z PAP, że długofalowo radykalni islamiści stanowią największy problem dla bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Za uprowadzenie i zabicie Pearla zostały skazane co najmniej cztery osoby, w tym urodzony w Wielkiej Brytanii ekstremista islamski Ahmed Omar Saeed Sheikh, który miał być mózgiem całej operacji.

Jak podaje agencja AFP, Omarowi Sheikhowi zamieniono najwyższy wymiar kary na siedmiu lat więzienia, przy czym za kratkami odsiedział już 18 lat, czekając na wynik apelacji.

– Zarzuty morderstwa nie zostały udowodnione, więc dostał siedem lat za porwanie – powiedział Naveed Agencji Reutera przez telefon. – Omar odsiedział już 18 lat, więc nakaz jego zwolnienia zostanie wydany jeszcze w czwartek. Wyjdzie z więzienia za kilka dni – dodał.

Trzech innych podsądnych, którzy dostali kary dożywocia, zostało uniewinnionych.

38-letni Pearl, korespondent „Wall Street Journal” w Azji Południowej, został porwany 23 stycznia 2002 r. w Pakistanie, kiedy w Karaczi na południu kraju zbierał materiały na temat ugrupowań islamskich ekstremistów po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r. w USA.

Porywacze po kilku tygodniach wysłali do amerykańskiego konsulatu kasetę z nagraną sceną zabójstwa – mężczyźnie poderżnięto gardło i odcięto głowę. Ciało bestialsko zamordowanego dziennikarza odnaleziono dopiero w maju 2002 r. W momencie śmierci Daniela Pearla jego żona Marianne spodziewała się dziecka. Mały Adam Daniel Pearl urodził się w maju tego samego roku.

źródło:

Zobacz więcej