RAPORT

Wojna na Ukrainie

Coraz więcej dowodów, że koronawirusem zakażają ludzie bez objawów

Nawet co czwarta osoba zakażona koronawirusem może nie wykazywać żadnych objawów (fot. Carlos Gil/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nawet co czwarta osoba zakażona koronawirusem może nie wykazywać żadnych objawów (fot. Carlos Gil/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów, że koronawirus przenoszony jest przez zakażone osoby, które nie wykazują wyraźnych symptomów – pisze agencja AP. Zakazić można się – jak twierdzą – choćby siadając na ławce zajętej wcześniej przez zainfekowanego człowieka.

Pogoda ma znaczenie w przypadku koronawirusa

Koronawirus najlepiej szerzy się w suchym, zimnym powietrzu – ustalili włoscy naukowcy. Według nich epidemia rozwija się szybciej w temperaturze...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Badania amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wykazują, że ok. 10 proc. nowych zakażeń może być przenoszonych przez osoby, które mają koronawirusa, ale nie wykazywały dotychczas żadnych objawów. CDC ostrzega zarazem, że każdy może być nosicielem SARS-Cov-2.

W ocenie Associated Press rezultaty tych badań pokazują, jak ważne są ograniczenia wprowadzane obecnie przez rządy na całym świecie.

„Trzeba działać w kwestii ograniczania kontaktów między ludźmi, którzy wydają się całkowicie zdrowi” – mówi Lauren Ancel Meyers z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

W przeprowadzonym przez CDC badaniu w Singapurze jeden przypadek był w ocenie AP „szczególnie uderzający”. „Zakażenie 52-letniej kobiety powiązano z tym, że usiadła na miejscu w kościele, które wcześniej w tym dniu zajmowało dwóch turystów; nie wykazywali żadnych symptomów, ale potem poczuli się gorzej (...)” – pisze amerykańska agencja.

Do takich wniosków naukowcy doszli po analizie nagrania z mszy w kościele.

CDC utrzymuje, że nawet co czwarta osoba zakażona koronawirusem może nie wykazywać żadnych objawów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej