RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ostatni klienci opuszczają polskie hotele. „Definitywny koniec”

Nie może przebywać w nich nikt, kto nie podlega izolacji lub nie wykaże, że jest z powodów służbowych (fot. Shutterstock/dotshock)

To już definitywny koniec – tak o decyzji polskiego rządu dotyczącej zamknięcia hoteli mówi branża hotelowa – napisała „Rzeczpospolita”. Rząd jednak skorygował nieco przepisy w związku z epidemią koronawirusa.

Korekty rządu ws. ograniczeń funkcjonowania hoteli i zakładów pracy z powodu koronawirusa

Wyjątki dla aptek i stacji benzynowych jeśli chodzi o tzw. godziny dla seniora, a także rozszerzenie listy osób, które mogą pozostać w zamykanych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dziennik wskazuje, że z polskich hoteli wymeldowywali się ostatni klienci, którzy gościli w nich w celach innych niż służbowe.

„Choć po zamknięciu granic została ich garstka, rząd zdecydował, że zamyka je przed turystami. Przepisy mówiły, że od 2 kwietnia nie może przebywać w nich nikt, kto nie podlega izolacji lub nie wykaże, że jest w nim z powodów służbowych” – zaznacza gazeta.

„U nas nie ma z tym żadnego problemu, nie mamy gości, którzy kwalifikowaliby się do opuszczenia hotelu. Ostatni tacy turyści przebywali do początku marca. A ci, którzy byli później, to osoby w służbowych delegacjach, które zatrzymały się u nas na krótko, na jedną, dwie doby. Teraz już wyjechali” – mówi „Rz” Dorota Zalewska z Hotelu Warszawa w Augustowie.

Jak podaje dziennik, również w turystycznym Krakowie nie ma już zwykłych turystów.

„W krakowskich hotelach praktycznie nie ma już gości, w związku z pandemią i zakazem wjazdu do Polski, który wprowadzono dwa tygodnie temu, odwołano praktycznie wszystkie rezerwacje pobytowe, nie działają restauracje. Miasto jest całkowicie wyludnione. Widać to na ulicach, na Rynku, wszędzie pustki, jakich nigdy w mieście nie widzieliśmy” – powiedziała Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Rząd jednak postanowił złagodzić nieco przepisy dotyczące hoteli. Na stronie internetowej rządu dotyczącej koronawirusa poinformowano w środę o zmianach do rozporządzenia z 31 marca wprowadzającego nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Rozszerzona została lista osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach.

źródło:

Zobacz więcej