RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogoda ma znaczenie w przypadku koronawirusa

Wiedza o koronawirusie jest ograniczona ze względu na prędkość, z jaką szerzy się on w skali globalnej (fot.  Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Wiedza o koronawirusie jest ograniczona ze względu na prędkość, z jaką szerzy się on w skali globalnej (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Koronawirus najlepiej szerzy się w suchym, zimnym powietrzu – ustalili włoscy naukowcy. Według nich epidemia rozwija się szybciej w temperaturze około 5 st. Celsjusza i przy niskim poziomie wilgotności.

Nowe badanie. Połowa pacjentów wciąż wydzielała wirusa, nawet po ustąpieniu objawów

Z nowego badania wynika, że u połowy pacjentów leczonych z powodu łagodnego zakażenia Covid-19 koronawirus nadal był obecny – do ośmiu dni po...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Z ustaleń dwóch włoskich naukowców wynika, że w przypadku wirusa Sars-CoV-2 istotne znaczenie ma czynnik pogodowy.

Francesco Ficetola i Diego Rubolini z wydziału nauk i polityki środowiskowej na uniwersytecie w Mediolanie przeanalizowali związek między wzrostem zakażeń koronawirusem a warunkami meteorologicznymi. Korzystali przy tym z danych na temat pandemii, jakie gromadzone są przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

Zestawili je z średnią temperatur i wilgotności w kolejnych miesiącach szerzenia się wirusa w stu krajach. Według nich istnieje silna zależność między tymi warunkami o wskaźnikiem wzrostu zakażeń.

Badacze zauważyli, że w gorącym wilgotnym klimacie charakterystycznym dla stref tropikalnych, epidemia zdaje się rozwijać wolniej.

Akcelerator cząstek przyspieszy stworzenie szczepionki na koronawirusa

Australijscy naukowcy używają największego akceleratora cząstek na półkuli południowej, aby pomóc w przyspieszeniu poszukiwań szczepionki przeciwko...

zobacz więcej

Włoscy eksperci przypomnieli, że zawsze warunki meteorologiczne i klimatyczne mają istotny wpływ na przebieg epidemii, co wcześniej potwierdziły liczne badania. Jak zauważono, wirusy grypy szerzą się mniej i utrzymują się krócej w środowisku, gdy klimat jest gorący i wilgotny.

Autorzy tych badań, o których informuje agencja ADNKronos, stawiają hipotezę, że czynniki klimatyczne wpłyną też na rozwój obecnej pandemii.

– Różnice między państwami w poziomie zanieczyszczenia atmosfery, gęstości zamieszkania i inwestycji w służbę zdrowia wydają się nie mieć znaczącego wpływu na wzrost epidemii – twierdzą autorzy tych badań.

Przyznali zarazem, że nadal wiedza o koronawirusie jest zbyt ograniczona ze względu na prędkość, z jaką szerzy się on w skali globalnej.

źródło:

Zobacz więcej