RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rosyjski samolot ze sprzętem medycznym wylądował w Nowym Jorku

W pięciu dzielnicach Nowego Jorku odnotowano prawie 45 tys. kolejnych przypadków SARS-Cov-2 (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Rosyjski samolot wojskowy z zakupionym sprzętem medycznym, przeznaczonym do walki z epidemią koronawirusa w USA wylądował w środę po południu czasu lokalnego na lotnisku w Nowym Jorku. Prezydent USA Donald Trump zaakceptował ofertę podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Koronawirus w USA. Zmarło 6-tygodniowe dziecko z Covid-19

Z powodu koronawirusa w Connecticut zmarło sześciotygodniowe niemowlę – poinformował w środę gubernator tego stanu Ned Lamont. To prawdopodobnie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Przedstawiciel administracji amerykańskiej wyjaśniał, że dostawa miała obejmować m.in. respiratory, środki ochrony osobistej, w tym maski. Jak dodał, przesyłka zostanie dokładnie sprawdzona, aby upewnić się, czy spełnia wymogi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Agencja Reutera zauważyła, że pomoc w nagłych przypadkach dla Stanów Zjednoczonych jest wyjątkowym wydarzeniem, gdyż zazwyczaj to USA pomagają innym krajom.

Jak podał amerykański portal Defense One (DO), który głównie koncentruje się sprawach związanych z obroną narodową i bezpieczeństwem, tuż przed lądowaniem doszło do wymiany zdań między nowojorskim kontrolerem ruchu lotniczego a pilotem.

– Szczerze dziękujemy za wszelką pomoc, jaką niesiecie – powiedział kontroler.

– Nie ma za co i dziękuję – odparł pilot.

Rosyjskie samoloty wojskowe lądują czasami na lotnisku JFK, na przykład kiedy Putin lub inni rosyjscy politycy przylatują do Nowego Jorku na spotkania w ONZ.

Według stałego przedstawicielstwa Rosji przy ONZ dostawę ze sprzętem medycznym dostarczył samolot rosyjskich sił powietrznych Antonow An 124.

Tymczasem nowojorski wydział zdrowia podał, że w pięciu dzielnicach miasta odnotowano w środę 44 915 kolejnych przypadków SARS-Cov-2. Najwięcej zakażeń, 14 996 (33 proc.), było w Queensie. W całych Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarło już ponad 4,4 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej